SOSYAL SORUMLULUK


TEKFEN HOLDİNG 16. İSTANBUL BİENALİ'NİN ÖZEL PROJE SPONSORU

“YEDİNCİ KITA”

İSTANBUL’DA

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 16. İstanbul Bienali 14 Eylül’de başladı. 10 Kasım’a kadar sürecek bienalin bu seneki başlığı, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki devasa büyüklükteki plastik atık yığınına atfen “Yedinci Kıta” olarak belirlendi. Tekfen Holding, daha önceki yıllarda olduğu gibi Özel Proje Sponsoru olarak İstanbul Bienali’nin destekçileri arasındaki yerini aldı.

Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’nın küratörlüğünde gerçekleşen 16. İstanbul Bienali, “Yedinci Kıta” başlığıyla, insanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına odaklanıyor. Adını Pasifik Okyanusu’nun ortasında 3,4 milyon metrekarelik alana yayılan ve 7 milyon ton ağırlığındaki plastik atık yığınından alan bienal, sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açıyor.

16. İstanbul Bienali, Pera Müzesi, Büyükada ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasında gezilebilecek. Bienal kapsamında ücretsiz sergilerin yanı sıra çeşitli konuşmalar ve film programı da ziyaretçileri farklı bakış açılarıyla buluşturacak. Japonya’dan Arjantin’e, İran’dan Tayland’a, 25 ülkeden 56 sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserlerinin sergileneceği bienale Türkiye’den 8 sanatçı katılıyor. 36 sanatçı, İstanbul Bienali için özgün eser üretiyor.


Daha önceki yıllarda da İstanbul Bienali’nin destekçileri arasında yer alan Tekfen Holding, bu yıl da Özel Proje Sponsoru olarak dünya çapındaki etkinliği destekliyor.