HABERLER


HEP İstanbul

“En İyi Sürdürülebilir Konut”
projesi seçildi!

Tekfen Gayrimenkul’ün çevre dostu HEP İstanbul projesi, ISBS 2019 Sustainability Award - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması'nın “Sürdürülebilir Konut” kategorisinde birinci oldu.


Bir Avrupa Birliği projesi kapsamında ortaya çıkan ve ilk kez 2010 yılında Gazi Üniversitesi tarafından Ankara’da düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu’nun (International Sustainable Buildings Symposium-ISBS) dördüncüsü, 18-20 Temmuz tarihlerinde ABD’nin Dallas kentinde gerçekleşti. Sempozyum kapsamında bu yıl ilk kez “ISBS 2019 En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması” da düzenlendi. Türkiye’den toplam 37 projenin katıldığı yarışmada Tekfen Gayrimenkul’ün HEP İstanbul Projesi, “Sürdürülebilir Konut” kategorisinde birinci oldu.


Projeler, kent vizyonlarındaki yeri, küresel ölçekte gerçekleştirilen diğer projelerle kıyaslama, sürdürülebilirlik, etkin ve verimli çalışma, çevresel hassasiyet, uygulanabilirlik, tasarım, şehre ve topluma kattığı değerler, uygulama biçimleri, ortaklık/paydaşlık yapısı ve yeni getirilen yaklaşımlar gibi kriterler açısından değerlendirildi. Değerlendirme, Texas Tech Üniversitesi, Texas A&M Commerce Üniversitesi, Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve ABD Yeşil Binalar Konseyi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nden kent ve yapı uzmanlarının oluşturduğu bir jüri tarafından yapıldı.

Çevre ve çocuk dostu, sportif ve konforlu bir yaşam

Sürdürülebilir çevre prensibiyle tasarlanan HEP İstanbul, sakinlerine “iyi yaşam” konseptinin bütün gerekliklerini içine alan bir dünya sunuyor. Halihazırda 437'si çocuk yaklaşık 3.200 kişinin yaşadığı HEP İstanbul, aile yaşamını ve çocukları merkezine konumlandırıyor.


Sosyal etkinlik ve peyzaj alanlarına geniş yer ayrılan, farklı yaş gruplarındaki çocuklar için tasarlanmış 1.400 metrekareye yakın açık çocuk oyun alanı olan, yüzme havuzları, spor ve aktivite alanlarının yanı sıra 3 km uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunan HEP İstanbul, aynı zamanda su ve enerji tasarrufu sağlayan sistemleri, iç mekân hava kalitesi, doğal aydınlatma, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi gibi standartları ile de fark yaratıyor.

LEED sertifikalı bir proje

HEP İstanbul, sürdürülebilir enerji ve kaynak kullanımı açısından uluslararası ölçekte en önemli belge kabul edilen LEED (Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik) sertifikasına sahip bir proje. 11 adet konut bloğu için LEED New Construction kategorisinde Silver (Gümüş) ve 14 adet sıra ev bloğu için LEED for Homes kategorisinde Gold (Altın) sertifikaya sahip olan HEP İstanbul, bu ölçekte sertifika alan ilk konut projesi.

TEKFEN GAYRİMENKUL GENEL MÜDÜR VEKİLİ EMRE ÜLGER:

2014 yılı sonunda “iyi yaşam” anlayışı ile yola çıktığımız, bugün ise yaklaşık 3.200’e yakın sakini ile bölgenin yaşamak için en çok tercih edilen ve beğenilen projesi HEP İstanbul, En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması'nın Sürdürülebilir Konut kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Böylece bir Tekfen geleneği olarak bulunduğumuz çevreye katkı sağlama anlayışımız da ödüllendirilmiş oldu. Tekfen'e ve HEP İstanbul'a çok yakışan bu ödülü, projede emeği geçen tüm paydaşlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

HEP İstanbul neden “sürdürülebilir”?

 • Tasarım sürecinde her alanda çevresel etkiyi azaltan bir yaklaşım izlendi.
 • Kaynakların verimli ve efektif kullanılması hedeflendi.
 • Verimli armatürlerle su tüketiminde %20, bitki seçimleriyle sulamada %50 tasarruf sağlandı.
 • Enerji verimliliği uygulamalarıyla uluslararası standartlara göre %20’den fazla enerji tasarrufu sağlandı.
 • Tüm uygulamalarda sera gazı emisyonlarının azaltılması ön planda tutuldu.
 • İnşaat öncesinde arazide erozyon kontrolü yapıldı.
 • Açık alan kullanımı ön planda tutularak her yaşa hitap eden, buluşturucu, sosyalleşmeyi sağlayan, kolay erişilebilir, çok fonksiyonlu yeşil alanlar, meydanlar, oyun ve rekreasyon alanları yaratıldı.
 • Arabasız yaşam hedefiyle otoparklar yer altında planlandı ve çatı bahçeleriyle birlikte maksimum yeşil alan sağlandı.
 • Biyoçeşitlilik değeri yüksek, bölgeye uyum sağlayabilecek ve az su tüketen bitki seçimleri yapıldı.
 • Bina yönetiminde tüm kullanıcı gereksinimleri sağlıklı çevre koşulları ile birlikte karşılanıyor; atık yönetimi yapılıyor; enerji verimliliği gözetiliyor.
 • Sürekliliğin sağlanması ve geliştirilmesi için müşteri memnuniyeti mekanizmaları kullanılıyor.
 • Çevre ve toplum yararına bölgede bir okul projesi gerçekleştirildi.