PROJELERDEN HABERLER:

Al Thumama Stadyumu’nda “ince mühendislik”

Tekfen İnşaat, Katar’da 2022 FIFA Dünya Kupası’nın eleme ve çeyrek final maçlarına ev sahipliği yapacak 40 bin seyirci kapasiteli Al Thumama Stadyumu’nda sona yaklaşıyor. Hiçbir kaza olmaksızın yapımına devam edilen stadın çatı iskeleti zor ama kusursuz bir operasyonla yerine yerleştirildi.

TEKFEN İNŞAAT


Tekfen İnşaat’ın anahtar teslimi olarak üstlendiği Al Thumama (Fifth Precinct) Stadyumu, Katar’da 2022 yılında düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’nın oynanacağı 8 stattan biri. Mimarisi Katar’da “Gahfiya” denilen bir şapkayı anımsatacak şekilde tasarlanan 40 bin kişilik stat, eleme ve çeyrek final maçlarına ev sahipliği yaptıktan sonra, üst iki katı sökülüp 20 bin kişilik bir kulüp stadyumu olarak kullanılmaya devam edecek.


2019 sonunda tamamlanması hedeflenen stadyumun inşasında dönüm noktası olarak nitelendirilen “Big Lift”, yani çatı iskeletini oluşturacak radyal kablo sisteminin yükseltilmesi işlemi geçtiğimiz haftalarda başarıyla tamamlandı.
Ciddi bir mühendislik ve detaylı planlama gerektiren Big Lift operasyonunda özel hidrolik ekipmanlar kullanıldı. Sadece 10 milimetrelik bir tolerans payına sahip olan işlem sırasında, çevresi 720 metrelik bir daire alanda 40 adet kolon ve 40 adet çelik halka yapının montajı yapıldı.

Montajı sıfır hatayla tamamlayabilmek amacıyla, çelik halka imalatının da yapıldığı Ceyhan Çelik Yapı İmalat Fabrikası’nda, sahadaki geometriye uygun şekilde bir ön montaj işlemi gerçekleştirildi. Söz konusu hazırlık süreci yaklaşık 2,5 ay, kaldırma operasyonu ise 17 gün sürdü.


Her mühendisi haklı olarak gururlandıracak Big Lift operasyonunda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı candan kutluyor, projenin kazasız bir şekilde tamamlanmasını diliyoruz.

Azerbaycan Vergi Bakanlığı Binası, "Structure" dergisinin kapağında

Tekfen İnşaat’ın Azerbaycan'ın başkenti Bakû'da yapımına devam ettiği Vergi Bakanlığı Binası, ABD’de yayımlanan Structure dergisinin Temmuz sayısına kapak oldu.

Müteahhitlik sektörünün en saygın dergilerinden Structure, geçtiğimiz Temmuz sayısının kapağını daha şimdiden Bakû’nun simgelerinden biri haline gelen Vergi Bakanlığı Binası’na ayırdı. Bakû’nun son on yılda büyük gelişme gösterdiğine dikkat çeken dergi, yeni inşa edilen yüksek yapıların kentte dengeli ve fütüristik bir doku yarattığını, bunlar arasında Vergi Bakanlığı Binası’nın da özel bir yere sahip olduğunu belirtti.


Dikkat çekici ve özgün bir tasarıma sahip olan Vergi Bakanlığı Binası, her biri beş ofis katından oluşan üst üste beş küpten oluşuyor. Küpler arasında, sütunsuz geçilen bir yeşil çatı terası yer alıyor. Her katın bir alttakine göre 1,2 derece dönerek toplamda 40 derecelik bir bükülme meydana getirdiği bina 32 kattan oluşuyor. Structure dergisinde yayımlanan yazıda, çok yüksek olmamasına rağmen yapının benzersiz tasarımından ötürü getirdiği özel zorluklara ve bunlara yönelik olarak geliştirilen yenilikçi yapısal çözümlere geniş yer verildi.