TEKFEN İNŞAAT


Tekfen İnşaat
adım adım yükseliyor

Tekfen İnşaat, uluslararası müteahhitler arasındaki konumunu yıldan yıla güçlendiriyor. Şirket, Deloitte tarafından hazırlanan ve dünyada inşaat sektörünün 100 güçlü oyuncusuna yer veren Global Powers of Construction (GPoC) 2018 raporunda 2 basamak çıkarak 81’inciliğe yükseldi. ENR (Engineering News Record) tarafından her yıl yayımlanan Top International 250 Contractors 2019 listesinde ise 29 basamak birden atlayan Tekfen 69’uncu sırada yer aldı.

Tekfen İnşaat, en güçlü 100 küresel müteahhit arasında


Bağımsız denetim ve yönetim danışmanlığı şirketi Deloitte tarafından her yıl küresel çapta müteahhitlik sektöründeki gelişmeleri aktaran “Global Powers of Construction” (İnşaatın Küresel Güçleri) raporu yayımlandı. Hafif yavaşlama belirtileri gösteren küresel ekonomiye rağmen inşaat sektöründeki ılımlı büyümeye dikkat çekilen raporda, 2018 yılında 100 büyük inşaat şirketinin toplam satışlarının yüzde 10 artışla 1,39 trilyon ABD dolarına ulaştığı belirtildi.


Rapora göre dünyanın 100 güçlü müteahhidi arasında Çinli şirketler, toplam gelir içindeki yüzde 41’lik paylarıyla ilk sırada yer alıyor. Çin’i sırasıyla Japonya, ABD, Fransa, Güney Kore, İspanya, İngiltere ve İsveç izliyor. İlk 100 arasında Türkiye’den iki firma bulunuyor. Bir önceki yıl 83’üncü sırada yer alan Tekfen İnşaat, 2018’de 81’inci sıraya yükseldi.

ENR sıralamasında hızlı yükseliş


Tekfen, uluslararası müteahhitlik sektörünün saygın yayınlarından ENR (Engineering News Record) tarafından her yıl yayımlanan ve tüm dünyada ilgiyle takip edilen “Top International 250 Contractors” (Dünyanın En Büyük Uluslararası 250 Müteahhidi) 2019 listesinde de dikkat çekici bir başarı sergiledi. Müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alan listede Tekfen İnşaat, 2018 verilerine göre 29 basamak atlayarak 69’unculuğa yükseldi.


Türkiye, küresel pazardaki durgunluğa rağmen “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesine 44 firma sokmayı başardı. Türkiye, bu sayı ile her yıl olduğu gibi bu yıl da Çin’in ardından ikinci sıradaki yerini korudu.