TEKFEN İNŞAAT


Platform işinde

yeni bir basamak

1992 yılından beri Azerbaycan’da petrol ve gaz sanayisine müteahhitlik hizmeti veren Tekfen İnşaat, ülkedeki 6’ncı off-shore platformuna imzasını atacak.

Fotoğraf: Şah Deniz Faz 2 Açık Deniz Platformu

Tekfen İnşaat’ın Azerbaycan’da yüzde 40 oranında pay sahibi olduğu Azfen, Hazar Denizi’nde BP Exploration tarafından geliştirilen Azeri-Çırak-Güneşli petrol havzası yatırımı kapsamında, 486,3 milyon ABD doları tutarında bir petrol sondaj ve üretim platformunun yapım ve montaj işlerini üstlendi. 16.936 ton ağırlığındaki off-shore platformu, delme modülü, hizmet ve yaşam ünitelerinden oluşuyor. Yapım süresi 38 ay olarak öngörülen projede Tekfen İnşaat, Azfen şirketindeki ortaklık kapsamında 194,5 milyon ABD doları paya sahip.


Tekfen, bugüne kadar Azerbaycan’da toplam 5 adet off-shore platformu yaptı. Platformlar, Bakû yakınlarında Tekfen İnşaat’ın 2003 yılında satın aldığı ve önemli yatırımlarla modernize ettiği Cenup Tikinti Servis (CTS) sahasında inşa ediliyor. Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz, yüksek uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren platform işini şirketin büyüme alanlarından biri olarak gördüklerini söyleyerek, Tekfen’in bu konudaki hedeflerini şöyle değerlendirdi:


“Off-shore platform inşasındaki uzmanlığımızı bu aşamadan sonra Hazar Denizi’nin ötesinde, öncelikle Akdeniz havzasına ve Kuzey Denizi’ne doğru genişletmeyi hedefliyoruz.Akdeniz’de, Kıbrıs’ın güneyinde ve Mısır açıklarında çok büyük gaz yatakları keşfedildi. İsrail, off-shore çalışmalarına başladı. Kuzey Denizi’nde ise mevcut platformların yenilenme ihtiyacı önemli bir iş potansiyeli sunuyor.”

Fotoğraf: Proses, Kompresör, Su Hazırlama ve Enjeksiyon Platformu, Denizüstü Tesisleri