TOROS TARIM


Toros Tarım’dan ihracatta büyüme hamlesi

Son iki yılın gübre ihracatı şampiyonu Toros Tarım, dünyanın en büyük gübre üreticisi Nutrien’in Romanya’daki satış ve dağıtım operasyonlarını satın almak üzere sözleşme imzaladı.

Türkiye'nin en büyük gübre üreticisi ve sektör lideri Toros Tarım, yurtdışı girişimleriyle bölgesel oyuncu olma yolunda somut adımlar atıyor. Toros Tarım, bu amaçla dünyanın en büyük gübre üreticisi Nutrien çatısı altında Romanya’da gübre satışı ve dağıtımı konusunda faaliyet gösteren Agrium-Agroport Romania S.A. şirketini bünyesine katmak üzere 29 Temmuz 2019 tarihinde hisse alım sözleşmesi imzaladı. İmza töreninde Tekfen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Birgili, Tarımsal Sanayi Grubu’ndan sorumlu Tekfen Holding Başkan Yardımcısı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Göral ve Toros Tarım Genel Müdürü Mehmet Sadıkoğlu hazır bulundu.


2017 ve 2018 yıllarında üst üste en fazla gübre ihracatı yaparak sektöründe ihracat şampiyonu olan Toros Tarım, önemli bir tarım ülkesi olan Romanya’daki yeni yatırımı ile coğrafi yayılımını ve ihracatını daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Hakan Göral, son yatırım hamlesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu satın alma, iki yıl önce başlattığımız bölgesel güç olma stratejimizin bir parçası olarak Toros Tarım’ı, seçtiğimiz yurtdışı pazarlarda değer zinciri içinde kalıcı ve sürdürülebilir kılmak için yapıldı. Hedefimiz, Romanya’yı ikinci büyük pazarımız yaparak markamızı orada da bilinir kılmak,” dedi.


1996 yılında Romanya’da kurulan Agroport, esas olarak gübre ve çeşitli tarım ürünlerinin satış ve dağıtımı alanında faaliyet gösteriyor. Eylül ayında tescil işlemlerinin tamamlanması beklenen firma “Toros Agroport Romania S.A.” adıyla faaliyet gösterecek.

TOROS TARIM YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN GÖRAL:

Amacımız Romanya'yı ikinci büyük pazarımız yapmak.