Tekfen

Boğaziçi Üniversitesi’ne

“güç veriyor”

Her daim bilimin, kültürün ve sanatın yanında olan Tekfen Holding, topluma sunduğu katkılara bir yenisini ekleyerek Boğaziçi Üniversitesi ile güç birliğine imza attı. Robert Kolej mezunu olan ve Boğaziçi Üniversitesi’ne birçok konuda katkı sağlayan, Tekfen’in kurucu ortaklarından rahmetli Feyyaz Berker’in anısına ithaf edilen iş birliği kapsamında Tekfen Holding, Boğaziçi Chronicles, Boğaziçi Lectures ve Açık Ders etkinliklerine “Powered by Tekfen” mottosuyla destek verecek.

2017 yılında hayata gözlerini yuman Feyyaz Berker’in demokrasi, çokseslilik, uzlaşı kültürü, açık diyalog ve münazara, centilmenlik ve sportmenlik, hoşgörü ve gönüllülük gibi sahiplendiği değerler ile ilim ve eğitime olan aşkı, hayattayken de pek çok katkı sağladığı Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir dizi etkinlikle yaşamaya devam edecek. Tekfen Holding’in “Powered by Tekfen” mottosuyla hayat bulacak desteği sayesinde, BU+ kapsamındaki Boğaziçi Chronicles, Boğaziçi Lectures ve Açık Ders güç kazanarak daha fazla insana ulaşacak.

“Tekfen ile Boğaziçi Üniversitesi arasındaki iş birliği yeni değil"

Tekfen Holding ve Tekfen Vakfı ile Boğaziçi Üniversitesi arasındaki iş birliği, 10 Ekim 2019 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen basın lansmanı ile duyuruldu. Feyyaz Berker’in kızları Şebnem ve Meltem Berker, Ali Nihat Gökyiğit’in kızı Vahide Gigin ve Holding üst yönetiminin katıldığı buluşmada konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, birçok ortak değere sahip olan iki kurum arasındaki iş birliğinin, ilk olarak Feyyaz Berker ile Ali Nihat Gökyiğit’in Robert Kolej’in değerleriyle mezun olup Tekfen Holding’i kurmasıyla başladığını söyledi. Prof. Dr. Özkan, Tekfen Holding’in teknolojik ve bilimsel bağımsızlığın önemini kavramış bir kurum olarak, bilimin özgürce yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi’ne destek verme kararının önemini vurguladı.


Boğaziçi Üniversitesi Sanat ve Kültür Etkinlikleri Komisyonu adına konuşan Prof. Dr. Zafer Yenal ise hoşgörü, uzlaşı ve farklı kültürleri tanıma gibi değerlere ihtiyaç duyulan günümüzde, BU+ etkinliklerinin hem bu değerleri yayma, hem de üniversitede üretilen akademik bilgiyi topluma aktarma noktasında önemli bir rol üstlendiğini belirtti. Yenal, “Açık Ders” etkinliklerinin Tekfen desteğiyle İstanbul dışına da taşınacağını duyurdu.

“Feyyaz Berker’in değerlerini yaşatmak için en doğru yer Boğaziçi Üniversitesi”

Feyyaz Berker’in, öğrenim gördüğü yerleşke olan Boğaziçi Üniversitesi’ne hayattayken her vesileyle destek olduğunu hatırlatan Tekfen Holding Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Reha Yolalan, “Feyyaz Berker’in değerlerini yaşatmak için en doğru yerin 150 yıllık geçmişiyle bilim, kültür ve sanat insanları yetiştirmiş Boğaziçi Üniversitesi olduğuna karar verdik,” ifadelerini kullandı.


Yolalan, “Ne mutlu Feyyaz Bey’e, yaşarken esirgemeden etrafına kattığı çok özel ve tüm güzel değerler için; ve ne mutlu bizlere ki, ona yakın olabilme ayrıcalığını yaşadığımız için... Yaşam yolunda bıraktığı izlerin ve emanetlerin önünde her zaman minnet ve şükranla eğileceğiz. Bu minnet ve şükran duyguları içinde, Boğaziçi Üniversitesi’nin entelektüel canlılığından doğmuş yeni bir oluşum olan BU+ kapsamındaki Boğaziçi Chronicles, Boğaziçi Lectures ve Açık Ders etkinliklerine destek oluyor ve bu etkinlikleri 2017 yılında aramızdan ayrılan Feyyaz Berker’in anısına ithaf ediyoruz,” dedi.


Profesyonel iş hayatında Feyyaz Berker’den öğrendiklerine ve Berker’in miras bıraktığı değerlere vurgu yapan Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ise, “43 senelik iş hayatımın 40 yılında Feyyaz Berker ile aynı havayı soluma fırsatı yakaladım. Feyyaz Berker, sorunları olan genç mühendisler olarak odasına girdiğimizde bize her zaman özgüven aşılar ve odadan çözümle çıkmamızı sağlardı,” şeklinde konuştu.

POWERED BY TEKFEN

Boğaziçi Lectures Feyyaz Berker Series

“Boğaziçi Lectures” olarak başlayıp yeni dönemde “Boğaziçi Lectures Feyyaz Berker Series” adıyla devam edecek olan program, dünya çapında düşünür ve bilim insanlarını Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında misafir etmeyi, güncel toplumsal ve bilimsel konularda iç ve dış kamuoyu genelinde tartışma ortamının gelişmesine katkıda bulunmayı ve yeni akademik dönemlerin başlangıcını kutlamayı amaçlıyor. Bugüne kadar farklı alanlarda birçok önemli akademisyeni konuk eden “Boğaziçi Lectures”ın Tekfen Holding desteğiyle birlikte ilk konuğu, astrofizik profesörü Feryal Özel oldu. İlk kez bir kara deliğin görüntülenmesini sağlayan 200 bilim insanı içindeki tek Türk astrofizikçi olan Feryal Özel, 7 Kasım günü Albert Long Hall’da “İlk Kara Delik Fotoğrafı Powehi’nin Arkasında Yatan Sır” adlı bir seminer verdi.

Boğaziçi Chronicles

Ülkemizin kültürel hayatına katkıda bulunmak için tasarlanan uluslararası misafir programı “Boğaziçi Chronicles”, dünyaca ünlü kuramcı ve kültür-sanat insanlarının Boğaziçi Üniversitesi kampusunda ikamet ederek konuşmalar, seminerler, performanslar ve atölyeler düzenlemesini amaçlıyor.

Açık Ders

Psikolojiden bilgisayar mühendisliğine, fizikten dilbilime, farklı alanlardaki gelişmelerin Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından farklı kesimlerle buluşturulduğu “Açık Ders” programı, bilimsel merak, özgür düşünce ve yaratıcı fikirleri toplum genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyor. Tekfen Holding desteğiyle ilki Malatya’da gerçekleşecek açık dersleri Kasım-Aralık aylarında Prof. Dr. Levent Kurnaz, Prof. Dr. Cengiz Kırlı ve Prof. Dr. Haluk Özener verecek. Derslerin konu başlıkları sırasıyla, “Son Buzul Erimeden”, “Kent ve Sosyalleşme: Osmanlı İstanbul’unda Kahvehaneler” ve “Deprem Hakkında Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz” olacak.

FEYYAZ BERKER VE TEKFEN'İN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NE KATKILARI

Tekfen Holding’in üç kurucu ortağından biri olan Feyyaz Berker, öğrenim gördüğü yerleşke olan Boğaziçi Üniversitesi’ne her vesileyle destek olmayı görev bildi. İşte onlardan bazıları:

Orta Saha projesi

Boğaziçi Üniversitesi kampusunda öğrencilerin bir arada olmasını ve sosyalleşmesini sağlayan, pek çok etkinliğin merkezi olan orta sahanın yeşillendirilerek bugünkü haline getirilmesi, Feyyaz Berker’in 1993 yılında verdiği destekle mümkün oldu.

“Dünden Bugüne Boğa­ziçi Üniversitesi: 1863-2013” kitabı

Robert Kolej’den günümüze, Boğaziçi Üniversitesi’nin 150 yıllık hikâyesini kaleme alan “Dünden Bugüne Boğa­ziçi Üniversitesi: 1863-2013” adlı kitap, Feyyaz Berker’in katkılarıyla 2013 yılında yayımlandı.

Boğaziçi Üniversitesi Feyyaz Berker Sportmenlik Ödülü

Çocukluğundan itibaren, başta tenis olmak üzere birçok farklı branşta sporla ilgilenen Feyyaz Berker, sporun kişisel gelişime büyük katkı sağladığına inanıyordu. 2008 yılından bu yana her yıl okulda sosyal, kültürel, sportif ve akademik hayata üst düzey katkıda ve/veya örnek olabilecek davranışta bulunan ve yaşamında etik davranışları özümsemiş, biri kadın biri erkek iki öğrenciye Feyyaz Berker Sportmenlik Ödülü veriliyor.

Birinci Erkek Yurdu’nun güçlendirilmesi

eyyaz Berker, kendisinin de yatılı okuduğu Birinci Erkek Yurdu’nun güçlendirilmesi için gerekli desteği sağladı.

Tekfen Holding’in verdiği destekler

Feyyaz Berker, kendisinin de yatılı okuduğu Birinci Erkek Yurdu’nun güçlendirilmesi için gerekli desteği sağladı. Feyyaz Berker’in vefatından sonra da Tekfen’in Boğaziçi Üniversitesi’ne destekleri devam etti. Tekfen Vakfı, bu yılın başında Boğaziçi Üniversitesi Vakfı bünyesinde kurulan “Tekfen Vakfı Akademik Araştırma Destek Fonu” ile, Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu’nun belirlediği akademik araştırma projelerine 1.500.000 TL’lik bir şartlı bağışta bulundu. Bu bağışın neması, öncelikle araştırma projelerini desteklemek için kullanılıyor.


Ayrıca, Tekfen Vakfı’nın Türkiye genelinde burs sağladığı 550 öğrencinin neredeyse 100’e yakını Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyor. Tekfen Vakfı, bursiyerlerine staj imkânı ve mentorluk desteği de sağlıyor.