Tekfen Filar-mini

çocuklara klasik müziği

“Oyun” ile sevdirdi

“Tekfen Filar-Mini” adıyla küçüklere özel konserler veren Tekfen Filarmoni, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde geçtiğimiz 9 Kasım günü bir kez daha çocukları göz alıcı bir sahne performansı eşliğinde büyülü bir klasik müzik yolculuğuna çıkardı.

Artık bir sonbahar geleneği haline gelen Tekfen Filar-mini konserleri 9 Kasım’da bir kez daha çocukları klasik müzikle buluşturdu. Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, çocuklara klasik müzik sevgisini aşılamak ve geleceğin bilinçli dinleyicisini yetiştirmek amacıyla bir kez daha “Tekfen Filar-mini” adıyla minik izleyicilerin karşısına çıktı. 9 Kasım’da 11.00 ve 16.00 saatlerinde İstanbul Lütfi Kırdar'da gerçekleşen konserlerde küçük müzikseverler Chopin, Paganini, Rahmaninov, Brahms gibi nice büyük bestecinin birbirinden güzel eserlerini anlatım, dans ve kukla oyunları eşliğinde dinlediler.

"Oyun"la müzik bir arada

Biletleri satışa çıktığı hafta tükenen konserlerin bu yılki teması “Oyun”du. Yazar ve tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir'in kurgusu, Ceyda Düvenci’nin anlatımı, Osman Ateş’in koreografisi ve Candan Seda Balaban’ın rengârenk kuklalarıyla hazırlanan konser, hikâye anlatımları ve göz alıcı bir sahne performansı eşliğinde çocukları büyülü bir klasik müzik yolculuğuna çıkardı. Konserin çocuklar açısından ilham verici yönlerinden biri de, 11 yaşındaki piyanist Yahya Azimoğlu ve 10 yaşındaki kemancı Defne Güngör’ün solist olarak temsillerde yer almasıydı. Geleceğin başarılı müzisyenleri, Haydn ve Bach’ın eserlerini büyük bir beceriyle seslendirerek kendilerini izleyen yaşıtlarını hayran bıraktı.

Konserin tüm geliri Barış İçin Müzik Vakfı’na

Konserlerin tüm geliri, 15 yıldır müzik eğitimi yoluyla çocukların sağlam karakterli bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunan Barış İçin Müzik Vakfı'na bağışlandı. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da konser günü çocuklar, kullanmadıkları ve iyi durumda olan oyuncak ve kitaplarını getirip fuayede bulunan kutulara bıraktılar. Bırakılan bu kitap ve oyuncaklar, Tekfen Vakfı tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Çocuklara yönelik birbirinden eğlenceli ve öğretici kitapların sergilendiği yayınevi stantları ile rengârenk el sanatları stantları da, konser mekânını bir panayıra dönüştürdü.


Ertesi günün 10 Kasım olması nedeniyle Tekfen Filar-mini konseri, Muammer Sun tarafından düzenlemesi yapılan ve koro eşliğinde söylenen İzmir Marşı ile sona erdi. Orkestra ve oyuncular, dakikalarca ayakta alkışlandı.