TEKFEN HOLDİNG'DEN

Azerbaycan'da 100 milyon
dolarlık yatırım

Tekfen, Azerbaycan’daki varlığını 100 milyon dolar büyüklüğünde bir satın almayla güçlendiriyor. Tekfen Holding iştiraklerinden TechInvestments LLC, petrokimya alanında faaliyet gösteren SOCAR Polymer Investments LLC’ye yüzde 10 hisseyle ortak olmak üzere sözleşme imzaladı.

Uzun yıllardır Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’a müteahhitlik hizmetleri veren Tekfen Holding, 13 Aralık’ta Bakû’da imzalanan sözleşme ile bu işbirliğini üretim sektörüne de taşıdı. Sözleşme ile Tekfen Holding iştiraklerinden TechInvestments LLC, 375 milyon ABD doları tutarında ödenmiş sermayeye sahip bir petrokimya sanayi üretim şirketi olan SOCAR Polymer Investments LLC’nin yüzde 10 hissesini satın aldı.


Yatırım büyüklüğü 820 milyon ABD doları mertebesinde olan SOCAR Polymer LLC, yılda 184 bin ton Polipropilen (PP) ve 120 bin ton Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) üretim kapasitesine sahip. Başta Azerbaycan ve Türkiye olmak üzere Rusya, Batı ve Orta Avrupa pazarlarını hedefleyen tesisin Polipropilen ünitesi Eylül 2018'de, Yüksek Yoğunluklu Polietilen ünitesi ise bu yıl içerisinde faaliyete geçmişti.

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin:

“Bu yatırım ‘Tek millet, iki devlet’ şiarına katkıda bulunacak.”

13 Aralık tarihinde imzalanan sözleşme için Bakû’da bulunan Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, söz konusu yatırımın hem Azerbaycan’daki varlıklarını güçlendireceğini, hem de Tekfen olarak Mersin’de kurmayı planladıkları polipropilen tesisi için değerli bir hazırlık olacağını belirtti. Gigin, satın almayı şu sözlerle değerlendirdi:


“Azerbaycan’da bugüne kadar müteahhit olarak, ülkenin kalkınması için en temel yatırım hamlelerinde 6 milyar doları aşkın projeye imza attık. Ülkede varlık gösterdiğimiz 25 yılda, Azerbaycan devletinin güvenini kazanarak ortaklıklar kurduk. Özellikle mühendislik, müteahhitlik ve endüstriyel tesis imalat alanlarında önemli know-how aktarımında bulunarak, teknik ve yönetsel beceriye sahip binlerce insanın yetişmesine vesile olduk. Şimdi ise, burada attığımız imza ile sanayici kimliğimizle bir üretim tesisine yüzde 10 ortaklık yaparak, yeni bir sayfa daha açıyoruz. Bu girişim, ülkedeki yeni yatırımlarda daha fazla yer alma potansiyelimizi artırırken, Türkiye'de ÇED ve önfizibilite aşamasını tamamlamakta olduğumuz 500.000 ton/yıl kapasiteli Mersin polipropilen tesisimiz için değerli bir hazırlık niteliğinde olacak. Bu yatırımımızın “Tek millet, iki devlet” şiarına katkıda bulunacak bir girişim olacağı inancıyla, tüm taraflara hayırlı olmasını dilerim.”