Tekfen Holding

“Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu”

ödülünü ikinci kez aldı

Yönetim Kurulu'nda 3'ü bağımsız olmak üzere 4 kadın üye bulunduran Tekfen Holding, Türkiye Kadın Direktörler Konferansı kapsamında verilen “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülünü geçen yılın ardından bu yıl da aldı.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Türkiye Kadın Direktörler Konferansı, “Yönetim Kurullarına Aday Gösterilme Süreçleri ve Çeşitlilik” temasıyla 20 Kasım günü gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını, IFC (International Finance Corporation) Türkiye Ülke Müdürü Arnaud Dupoizat, kapanış konuşmasını ise Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyası Ülke Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü yaptı.


Konferansta, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat tarafından “Türkiye’de Yönetim Kurullarında Kadın 2019” raporunun sonuçları da açıklandı. Kadınların, yönetim kurullarının etkinliğini artırma ve yetkinlik havuzuna özgün katkılar yapma potansiyeli taşıdığının araştırmalarla kanıtlandığını söyleyen Ararat, Türkiye'de tüm çabalara rağmen şirket karar mekanizmalarında kadın oranının çok yavaş arttığına ve halen yönetim kurullarında kadın olmayan çok sayıda şirket bulunduğuna dikkat çekti.

OSMAN BİRGİLİ:

Önümüzdeki esas görev, kadın mühendislerin ve tarım sektöründe kadınların sayısını artırmak.

Konferansta ayrıca “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülleri de sahiplerini buldu. Yönetim Kurulu'nda 3'ü bağımsız olmak üzere 4 kadın üye bulunduran Tekfen Holding, ödüle layık görülen 9 şirket arasında yer aldı. Tekfen Holding, geçtiğimiz yıl da aynı ödülün sahibi olmuştu.


Törende Tekfen Holding adına ödülü, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Birgili ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Neriman Ülsever birlikte aldı. Birgili, konuşmasında kadın istihdamını artırmanın önemini vurgulayarak, “Bu ödülü yönetim kurulumuzdaki kadın sayısından ötürü alsak da, önümüzde duran esas görev kadın mühendislerin ve tarım sektöründe kadınların sayısını artırmak,” dedi.


11 üyenin bulunduğu Tekfen Holding Yönetim Kurulu'nda şu an, 3'ü bağımsız olmak üzere Cansevil Akçağlılar, Gülsüm Azeri, Çidem Tüzün ve Neriman Ülsever görev yapıyor.