Hakan Göral KalDer Konferansı’nda

Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu’ndan Sorumlu Grup Başkan Yardımcısı ve Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Göral, KalDer tarafından düzenlenen 28. Kalite Kongresi’nin “Dünyayı Doyurmak” başlıklı paneline katıldı. Göral, Türkiye ve dünyada tarımın geleceğini ve tarım sektörünün karşı karşıya olduğu sorunları rakamlarla ortaya koyarken, Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu’nun sürdürülebilir tarıma yönelik uygulamaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Yönetim kalitesindeki güncel yaklaşımları, sorunları ve çözümleri masaya yatırmak amacıyla KalDer tarafından her yıl düzenlenen Kalite Kongresi’nin 28’incisi, 26-27 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar’da gerçekleştirildi. “Çözüm Özünde” (Fix the Basics!) teması ile düzenlenen kongre, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç ve ABD'li ekonomist Nouriel Roubini’nin açılış konuşmaları ile başladı. Ardından, özel ve paralel oturumlarda iki gün boyunca “Toplum ve Kurumların Sorun Çözme Kabiliyetinin Geliştirilmesi”, “VUCA Dünyasında Kalite”, “Çevresel Sürdürülebilirlik”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kapsayıcılık”, “Eğitim” ve “21. Yüzyılda Metropoller” gibi başlıklar irdelenerek tartışıldı.

Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Göral, konferansın “Güncel Sorunlara Çözümler: Küresel ve Ulusal Boyutta Tarım ve Hayvancılık” başlıklı panelinde katılımcılarla buluştu. Moderatörlüğünü Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın yaptığı panelde, Türk Traktör CEO’su Aykut Özüner ve Feyz Çiftliği sahibi Sencer Solakoğlu da yer aldı.

Hakan Göral, konuşmasına Avusturyalı yönetimbilimci Peter F. Drucker’ın “Strateji bir emtiadır, uygulanması ise sanat” sözü ile başlayarak, ortaya koyulan stratejilerin uygulanmasının ve lafta kalmamasının öneminden bahsetti. Dünyada tarımın geleceğini ve tarım sektörünün karşı karşıya olduğu sorunları rakamlarla ortaya koyan Göral, mevcut problemlere çözüm olarak tasarlanması gereken döngüsel sürdürülebilir gıda sistemi tasarımından ve bileşenlerinden bahsetti. Rakamlarla Türkiye tarımı ve iyileştirmeye açık alanlar hakkında bilgiler veren Göral, Toros Tarım ve Tekfen Tarım’ın iyi uygulamalarını örneklerle anlattı. Hakan Göral, Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu olarak yaptıkları çalışmaların uluslararası platformda da dikkat çektiğini ve Toros Tarım’ın Türkiye’de IFA tarafından Protect & Sustain sertifikası ile ödüllendirilmiş tek şirket olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.