DUYURULAR

COVID-19 Özel Sayımız sona eriyor

2 Haziran 2020 Salı

Dori Kiss Kalafat, Tekfen Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Şirketler Direktörü

Değerli Tbülten okurları,

Tekfen bünyesindeki iletişimimizin önemli bir parçası olan Tbülten, 2008 yılının başında, basılı bir dergi olarak hayatına başladı. Birkaç yıl içinde dergiyi bir PDF dokümanı olarak internet üzerinden de paylaşmaya başladık.

Dergimiz, 10’uncu yılında ve 41’inci sayısında ise tamamen “mecra değiştirip” online dünyaya geçiş yaptı. Günün gereklerine uygun olarak şeklen değişti, gençleşti, modernleşti ama özünde aynı kaldı. Bu değişim sürecinde sadık okur kitlesini korurken, yeni okurlar da kazandı.

Son iki aydır ise, “COVID-19 Özel Sayısı” adıyla haftalık olarak yayımlanıyor. Bu süreçte salgınla aniden değişen gündelik yaşantımıza eşlik etti, bu zorlu süreçte faydalı bilgilerle yol gösterdi, dört duvar arasında sıkışıp kaldığımız günlerde zengin ve nitelikli içeriğiyle bizlere moral verdi. Öyle ki, ilk online olduğu zamanki 4-5 bin kişilik okur kitlesi, dokuz haftalık “özel sayı” serisiyle 60 binlere yükseldi!

Biz, yayın ekibi olarak, yapmak istediklerimizi yine her zamanki gibi çok keyif alarak yapmaya çalıştık. Şimdi nihayet umut ışığı göründü ve umuyoruz ki hepimiz, yine tedbiri elden bırakmadan, ama yavaş yavaş normal hayatlarımıza dönebileceğiz. Bu normale dönüş, Tbülten Online için de geçerli. Bu özel sayımızdan sonra, dergimiz 2 ayda bir yenilenerek yayın hayatına devam edecek. Tekfen ve daha birçok şey hakkında, yine Tekfenliler için. Ve unutmayın, bizim için her okurumuz Tekfenli sayılır!

Yeniden görüşene dek, kendinize iyi bakın.

Genel Duyuru

30 Mayıs 2020 Cumartesi

Cahit Oklap, Grup Şirketler Başkanı

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Covid-19 pandemisi nedeniyle ülkemiz yönetiminin genel çerçeve kararları ile uyumlu olarak Merkez ve Sabit Tesis Ofislerimizde dönüşümlü uzaktan çalışma düzenine geçtiğimiz 19 Mart’tan tam 73 gün sonra, 1 Haziran’dan itibaren şirketlerimizin yayınladıkları duyurularda yeralan esaslara uygun olarak kademeli bir şekilde yeniden ofislerimizde çalışmaya başlamanın heyecanı içindeyiz. İnsan ömrüne kıyasla çok kısa bir süre olsa da, birçoğumuz ilk kez birlikte çalıştığımız mekanlardan bu kadar uzun süre uzak kaldık. Sağlığımızı tehlikeye atmadan ama işlerimizi de aksatmadan, salgının en fırtınalı dönemini çok şükür kayıp vermeden atlattık.

Umuyorum ki şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kişisel bakım ve korunma ile sosyal mesafe kurallarına harfiyen uyarak salgının nüksetmesine meydan vermeyeceğiz. Şirketlerimiz de işe geliş gidişler, çalışma mekanlarında ve ortak kullanım alanlarında pandemiden korunmak için gereken her türlü tadilat ve düzenlemeleri yaptılar.

Ofislerde birlikte çalışmaya başlandığında alınan önlemlerde eksikliğini hissettiğiniz hususları veya geliştirici önerilerinizi mutlaka ilk amirinize bildiriniz. Kurallara uymadığını gördüğünüz iş arkadaşlarınızı uyarınız. Hepimizin önünde öğrenmemiz, alışmamız gereken birçok yenilik var. Bu dönemde de dayanışma içinde hareket ederek en güvenli ortamı birlikte yaratacak ve işlerimizi güvenli bir şekilde sürdüreceğimize inancım tamdır.

Covid-19 pandemisi süresince uzaktan çalışma rejiminin başarıyla uygulanmasını sağlayan kriz komitemiz, ofislere dönüş ile birlikte Tekfen Ulus Yerleşkesi ile Tekfen Tower’da uyulması gereken en temel kurallara dair bir dizi canlandırma videosu hazırladı. Bu bağlantıya tıklayarak bu videoları dikkatle incelemenizi öneriyorum.

Sevgili arkadaşlarım, geçtiğimiz 73 günde sergilediğimiz birlik, beraberlik ve hepsinden önemlisi özverili emeğiniz için tek tek şükranlarımı sunuyor, bu yeni dönemde öncelikle sağlık olmak üzere kolaylık ve başarılar diliyor, hepinizi sağlık ve esenlik dileklerimle ve muhabbetle selamlıyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Cahit Oklap TEKFEN Grup Şirketler Başkanı

Genel Duyuru

30 Nisan 2020 Perşembe

Cahit Oklap, Grup Şirketler Başkanı

Değerli Arkadaşlarım,

Covid-19 salgını yüzünden 19 Mart 2020’de uygulamaya başladığımız ve ilk kez 6 Nisan 2020’de süresini 30 Nisan 2020’ye kadar uzattığımız Merkez Ofislerimiz ve Sabit Tesis Ofislerimizdeki dönüşümlü olarak uzaktan esnek çalışma rejimini bir kez daha 31 Mayıs 2020’ye kadar uzatmak gerekmiştir. Dönüşümlü olarak uzaktan esnek çalışma rejiminin kapsamını ve uygulama esaslarını, üretim tesislerimizde, sahada ve arazilerdeki faaliyetlerimizin aksaksız sürdürülmesini destekleyecek şekilde, daha önce olduğu gibi ilgili şirket genel müdürleri ve birim yöneticileri belirleyecektir.

Bu sürenin sonunda kademeli olarak eskisi gibi ofislerde icra edeceğimiz çalışmalarımızın, salgının nüksetmesini önleyecek şartlarda ve sosyal mesafe kurallarına uyumlu olarak sürdürülebilmesi için şimdiye kadar alınmış olan tedbirlerin uygulanması, alınması gerekli ek tedbirlerin belirlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Burcu Türkeş, Mustafa Aslan, Zafer Demirci, Erhan Hersek ve Şebnem Kefeli’den oluşan bir Çalışma Grubu oluşturulmuştur.

Onsekizbini aşkın nüfusumuzla kıyaslandığında topluluğumuzda şimdiye kadar sadece 36 adet “pozitif” vakaya rastlanmış olması, bunların 28’inin tedavi edilmiş, 8’inin tedavisinin sürdürülüyor olması, Covid-19 salgınından korunmak için hem bireysel olarak hem de grup olarak aldığımız tedbirlerin etkinliğinin kanıtıdır. 19 Mart 2020’den bu yana verimli ve başarılı bir şekilde uyguladığımız dönüşümlü olarak uzaktan esnek çalışma rejiminin bu döneminde de aynı başarı ve verimlilikle çalışacağımıza inanıyor, kişisel bakımımıza, sosyal mesafe kurallarına ve Çalışma Grubumuzun alabileceği yeni tedbirlere uymak konusundaki bilinçli duyarlılığımızın sürdürülmesini diliyor, hepinizi sağlık ve esenlik dileklerimle selamlıyorum.

Ücretsiz Maske Talebi

7 Nisan 2020 Salı

Sağlık-Emniyet-Çevre& Kalite Koordinatörlüğü

Değerli Tekfen Holding Çalışanları,

Kendiniz ve aynı hanede bulunan aile bireyleriniz için (20 yaş üstü ve 65 yaş altı olmak koşuluyla), https://basvuru.turkiye.gov.tr/ adresinden ücretsiz maske talebinde bulunulabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü ücretsiz maske dağıtımını PTT yapacaktır.

Yukarıda verilmiş olan e-Devlet'in internet adresinden online form doldurularak, kişi başına her hafta 1 paket maske (5 adet) dağıtımı yapılacağı bildirilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Genel Duyuru

30 Mart 2020 Pazartesi

Cahit Oklap, Grup Şirketler Başkanı

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

COVID-19 salgınından korunmak ve yayılmasını önlemek amacıyla 19 Mart 2020’de başlattığımız şirketlerimizin Merkez ve Sabit Tesis ofislerinde çalışan arkadaşlarımızın, yaptıkları işlerin niteliği izin verdiği ölçüde ve işlerin sürekliliğini sağlamak açısından, çalıştıkları şirketin Genel Müdürü ve Birim Yöneticisiyle mutabık kalacakları dönüşümlü bir düzende, işlerini evlerinden sürdürmeleri uygulamasının 30 Nisan 2020’ye kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Tarımsal ürünlerin halkımızın gıda ihtiyacının karşılanmasındaki hayati önemi nedeniyle Toros Tarım’ın yerleşik dört (Ceyhan, Mersin, Samsun, Gönen) tesisinde; Tekfen Tarım, Hishtil-Toros ve Alanar’ın yurdun dört bir yanındaki üretim, elleçleme ve paketleme tesisleriyle laboratuvarlarında üretim ve diğer faaliyetler kesintisiz sürdürülecektir. Timaş’ın Derince tesisi, Titaş’ın Ceyhan tesisi ile Titaş ve Temaş’ın yurtiçi ve yurtdışı şantiyelerindeki faaliyetler ise ilgili şirket genel müdürleri ve proje müdürlerinin koordinasyonu ve faaliyetin sürdürüldüğü ülkelerde işverenlerimiz ve resmi organlar tarafından alınan tedbirlerle uyumlu olacak şekilde belirlenecektir.

Bu vesileyle bir kez daha birinci görevimizin salgının taşıyıcısı olmamak için kişisel sağlık ve bakımımıza kararlılık ve duyarlılıkla özen göstermek olduğunu vurgulamak istiyorum. Şimdiye kadar aldığımız tedbirlerin olumlu sonuçları, bu önlemleri ısrarla uygulamamız gerektiğinin kanıtı olarak değerlendirilmelidir.

Bu salgını yenmek için şimdiye kadar gösterdiğiniz bilinçli duyarlılık ve dayanışmanın mutlaka başarı getireceğine olan inancımla hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, sizlere ve ailelerinize sağlıklı günler ve esenlikler diliyorum.

Genel Duyuru

19 Mart 2020 Perşembe

Cahit Oklap, Grup Şirketler Başkanı

Değerli Tekfen Ailesi,

Hep birlikte zor bir dönemden geçiyoruz. İnsanlık, dayanışma kültürünün yeniden önem kazandığı, her türlü anlaşmazlık ve çekişmelerin yerini ortak bir varlık mücadelesine bıraktığı, aslında moral değerlerin ortak geleceğimiz için en önemli unsur olması gerektiğinin bir kez daha hatırlandığı bir süreç yaşıyor.

Tarihte eşi görülmemiş bir hızla yayılarak dünyanın aslında sandığımızdan daha küçük olduğunu ve evimize daha iyi sahip çıkmamız gerektiğini acı bir şekilde hatırlatan Koronavirüs, bu açıdan son yıllarda hızla erozyona uğrayan değerlerin yeniden kazanılması için belki de insanlığa son bir fırsat sunuyor.

Sadece yurt içinde değil, ekmeklerini kazanmak için evlerinden binlerce kilometre uzaktaki şantiyelerde de onbinlerce insan istihdam eden bir grup olarak gelişmeleri an be an takip ediyor, tüm aile fertlerimizi salgının etkilerinden korumak için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Bu önlemler, gelişmeler ışığında ve devlet yönetimlerinin alacağı kararlar paralelinde önümüzdeki dönemde de sürekli gözden geçirilerek, çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini koruma çabamız en üst seviyede korunacaktır.

Kurucularımızın bizlere emanet ettiği Tekfen kültürünün, bu zor dönemi elbirliği ile atlatmaktaki en büyük gücümüz olacağına inanıyorum. İnsani değerler üzerine inşa edilmiş olan bu kültür, bugüne kadar en zor görevleri başarıyla yerine getirmemizi sağlayan dayanışma geleneğimiz, özverili çalışma anlayışımız ve eylem/adaptasyon kabiliyeti yüksek kurumsal yapımız tüm güçlükleri hep birlikte aşmamızı sağlayacaktır. Bizler, şartların gerektirdiği tedbirleri alarak, teknoloji ve bilimin ışığında işlerimizi yine en iyi şekilde yapmaya devam edecek ve her zaman olduğu gibi bu zor dönemi de yine hep birlikte atlatacağız.

Bu süreçte, şirket içindeki yardımlaşma kadar, işlerimizin herhangi bir aksamaya mahal vermeyecek şekilde plan ve programa uygun şekilde devam etmesi de büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle tüm mensuplarımızın yapılacak bilgilendirmeleri yakından takip ederek talimatlara harfiyen uymalarını ve ilgili birimlerimizin katkısıyla hepimiz için en doğru kararların alınmakta olduğundan emin olarak, gönül rahatlığıyla görevlerine devam etmelerini dilerim.

Sağlıklı günler dileğiyle selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Genel Duyuru

18 Mart 2020 Çarşamba

Cahit Oklap, Grup Şirketler Başkanı

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Bildiğiniz gibi insanlığın bugüne kadar yaşadığı en ağır felaketlerden olan Covid-19’in yayılmasından korunmak üzere hükumetimizin okulları tatil etmesine paralel olarak biz de şirketlerimizde çalışan ve 12 yaşından küçük çocukları olan, hamile olan kadın çalışanlarımızın; kronik hastalığı olan çalışanlarımızın evden çalışmaları gibi bazı kısmi tedbirler almıştık. Bu tedbirlerin devamı olarak Dünya Sağlık Teşkilatının pandemik olarak kodladığı bu salgından korunmak için geçici olarak esnek çalışma rejiminin uygulanmasına karar verilmiştir. Buna göre şirketlerimizin Merkez ve Sabit Tesis ofislerinde çalışan arkadaşlarımızın, yaptıkları işlerin niteliği izin verdiği ölçüde ve işlerin sürekliliğini sağlamak açısından çalıştıkları şirketin Genel Müdürü ve Birim Yöneticisiyle mutabık kalacakları dönüşümlü bir düzende, 19 Mart 2020’den başlayarak 6 Nisan 2020’ye kadar çalışmalarını evlerinden sürdürmeleri kararlaştırılmıştır. Bu esnek çalışma rejiminin farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerimizde amacına uygun olarak uygulanmasını sağlamak, bu süre içinde görülen aksaklıkları gidermek, şirketlerimizdeki Kriz Komiteleri arasında koordinasyonu sağlamak ve alınması gerekli ek önlemler konusunda Grup Şirketler Başkanlığına tavsiyelerde bulunmak üzere

 • Doruk Tatlı
 • Dori Kiss Kalafat
 • Özge Bozkurt
 • Kurtuluş Yavuz
 • Gülhiz İleri
 • Zafer Demirci
 • Öznur Güriş
 • Dr. Hakan Örer
 • Zeki Zeybek
 • Mustafa Aslan
 • Burcu Türkeş

arkadaşlarımızdan oluşan iki Çalışma Grubu teşkil edilmiştir. Sürecin uzaması halinde durum tekrar değerlendirilerek alınması gerekecek ek önlemlerle ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Bilindiği gibi Tekfen çalışanları sadece Merkez ofislerimizde çalışan arkadaşlarımızla sınırlı değildir. Toros’un yerleşik dört (Ceyhan, Mersin, Samsun, Gönen) tesisinde; Timaş’ın Derince tesisinde; Titaş’ın Ceyhan tesisinde üretime devam edilecektir. Titaş’ın 4.500’ü yurtdışı şantiyelerinde; Titaş’ın ve Temaş’ın yüzlercesi yurtiçi şantiyelerinde; Tekfen Tarım ve Alanar’ın yurdun dört bir yanında çalışmakta olan mensubu da benzer tehlikelere maruzdur. Bu arkadaşlarımız için esnek çalışma rejimi uygulamaları ilgili şirket genel müdürü ve şantiye/tesisten sorumlu yöneticilerimizin koordinasyonuyla şartlar elverdiği ölçüde belirlenecektir. Çalışma Gruplarımız bir yandan üretimin devam ettiği tesislerde salgından korunmaya yönelik tedbirlerin alınmasını sağlayacak diğer yandan da özellikle yurtdışındaki arkadaşlarımızın tahliyeleri sözkonusu olduğunda gerekli düzenlemeleri yapacaklardır.

Bu salgının şirketlerimizin faaliyetlerine, bütçelerine, nakit akışına boyutları öngörülemez büyüklükteki muhtemel olumsuz etkilerinin yolaçacağı sorunları asgariye indirmeye yönelik olarak alınması gereken yönetsel ve ekonomik tedbirleri belirlemek ve bunları Holding Yönetim Kurulu’na sunmak üzere

 • Cahit Oklap
 • Reha Yolalan
 • Hakan Göral
 • Levent Kafkaslı

arkadaşlarımızdan oluşan bir Kriz Masası kurulmuştur. Kriz Masası, konu hakkında dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri, hükümetin aldığı tedbir ve kararları takip ederek çalışanlarımızın sağlığını, şirketimizin esenliğini koruyacak önlemlerin alınmasını sağlayacaktır.

Bu vesileyle çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığının korunmasının birinci önceliğimiz olduğunu tekrarlayarak salgından sakınmak için kişisel sağlık ve bakımınıza her zamankinden daha çok önem vermeniz dileğiyle aldığımız önlemlerin başarıyla uygulanmasına destek olmanızı rica ediyorum.

Konu hakkında bundan sonraki mesajımda daha iyimser haber ve bilgileri paylaşmak umuduyla selam ve sevgilerimi yolluyorum.

Okulların Tatillerinin Öne Çekilmesi Hakkında

13 Mart 2020 Cuma

Tekfen Holding İnsan Kaynakları

Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

12 Mart 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan, 16 Mart 2020 itibariyle ilköğretim okullarının tatil edileceği açıklamasına istinaden, Tekfen olarak Türkiye’deki tüm yerleşimlerimiz için alınan karar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

12 yaş altı çocuğu olan ve/veya hamile kadın çalışanlarımız, talep etmeleri durumunda, 16 Mart 2020 Pazartesi günü itibariyle evden çalışma yapabileceklerdir.

Bu kapsamda evden çalışma talep eden çalışanlarımızın şirketlerinin İnsan Kaynakları'na başvurmaları gerekmektedir. Çalışmalarına evden devam edecek kişilerin, uzaktan bağlantı araçlarını test etmiş ve çalışma saatlerinde bağlantı sorunu yaşamayacaklarından emin olmaları beklenmektedir.

Saygılarımızla,

Tekfen Holding İnsan Kaynakları