Milli helikopter Gökbey’in

motor test altyapısını

Tekfen Mühendislik kuracak

Tekfen Mühendislik ile TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) arasında, milli helikopter Gökbey’in motoru TS1400 için test altyapısının kurulmasına yönelik iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Tekfen Mühendislik, Türkiye’nin yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ilk genel maksat helikopteri Gökbey’in motor üretimi projesine dahil oldu. TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ile Tekfen Mühendislik Genel Müdürü Fatih Can tarafından geçtiğimiz 24 Haziran’da imzalanan iş birliği sözleşmesi ile Tekfen Mühendislik, Gökbey’in motorunda kullanılacak parçaların üretimi için TEI’nin yürütmekte olduğu Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) kapsamında test altyapısını hazırlayacak.

TEI’nin Eskişehir yerleşkesinde her iki şirketin üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla imzalanan sözleşme kapsamında Tekfen Mühendislik, kurulacak test sistemlerinin detay tasarımı, tedarik süreçlerinin teknik olarak yönetimi, montaj, test ve devreye alınması için süpervizörlük hizmetlerini sağlayacak. Kurulacak test altyapısı sayesinde havacılık motorlarına ait kompresör, yanma odası ve türbin modül testleri minimum maliyet ve modifikasyonla yapılabilecek. Yaklaşık bir yıl sürecek çalışmada Tekfen’in 30 mühendisinin yer alması öngörülüyor.

İLK YERLİ GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ: GÖKBEY

Türkiye’de geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri Gökbey’in tasarım çalışmalarına TUSAŞ tarafından 2013 yılında başlandı. Helikopterin yapısal ve aviyonik sistemlerinin yanı sıra transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme sahip sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak yapılıyor.

Gökbey, en zorlu iklim şartlarında, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek şekilde tasarlandı. Helikopter, geniş bir görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecek. İlk uçuşunu 6 Eylül 2018’de başarıyla gerçekleştiren Gökbey’in seri üretimine 2021 yılında başlanması planlanıyor.