Tekfen Tarım’ın

tohumları

verimde birinci

“Yerli ve Milli Tohumların Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın” projesi kapsamında Tekfen Tarım’ın farklı bölgelerde gerçekleştirdiği deneme ekimleri devam ediyor. Son olarak Mardin, Derik ilçesinde hasadı yapılan demonstrasyon ekiminde Tekfen Tarım’ın pazara sunduğu Toros 1003, Tekfen 1013 ve Tekfen 1016 buğday tohumları yüksek verimleriyle dikkat çekti.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından düzenlenen ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatları tarafından yürütülen “Yerli ve Milli Tohumların Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın” projesi, yerli çeşitlerin ıslah edilerek Türkiye'nin tohum açısından kendine yeten bir ülke olmasını amaçlıyor. Özel firmaların ve TAGEM’e bağlı Enstitü Müdürlüklerinin ıslah çalışmaları sonucunda tescil olmuş yerli tohumları tanıtmak amacıyla Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 40 ilde deneme ekimleri yapılıyor. Böylece yerli çeşitlerin uygun olduğu bölgeler de tespit ediliyor.

Tekfen Tarım’ın Mardin Bölgesi, Derik ilçesinde ekimini yaptığı demonstrasyon tarlasının hasadı 11 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Hasat şenliğine Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Memduh Dinler, Derik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Abdullah Osmanoğlu, Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına proje yürütücüsü Şirin Aydın Kaya, Derik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü adına proje yürütücüsü Özkan Gökalp, Tekfen Tarım adına Tarla Tohum Teknik Pazarlama Uzmanı Nazım Uzel ve yörenin önde gelen çiftçileri katıldı.

Tarla denemesinde her biri 4 dekar alana ekilen Toros 1003, Tekfen 1013 ve Tekfen 1016 buğday tohumu çeşitleri kullanıldı. Sezon boyunca çeşitlerin gelişiminde herhangi bir sorunla karşılaşılmazken, Toros 1003 çeşidinin daha erken başak çıkardığı gözlemlendi. Hasat sonucunda yapılan tartım neticesinde ise 4 dekar alanda Tekfen 1013 çeşidi verimde tarla birincisi olurken, Tekfen 1016 çeşidi ikinci ve Toros 1003 çeşidi tarla üçüncü oldu. Mardin bölgesinde ekimi yapılan başka üreticilere ait çeşitlerin verimleri ise 550 kg ile 650 kg arasında değişti.

Tekfen Tarım’a ait her üç çeşidin de bölgeye adapte olduğu görülürken, alınan sonuçlar T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri ile çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Çeşidin Adı

Tekfen 1013

Tekfen 1016

Toros 1003

Toplam hasat (kg)

3.040

2.900

2.600

Ürün verimi (kg/dekar)

760

725

650