Tekfen Vakfı Müzik Bursu

sahiplerini buldu

Tekfen Vakfı’nın kuruluşunun 20. yılı vesilesiyle geçen yıl başlattığı Müzik Bursu programının 2020-2021 eğitim yılı için yeni sahipleri belli oldu. Tekfen Filarmoni Genel Sanat Yönetmeni ve daimi şefi Aziz Shokhakimov’un başkanlığındaki jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda Görkem Çiçek (viyolonsel) ve Seher Karabiber (flüt) bursa hak kazandı.

Türkiye’nin önemli özel sanat kurumları arasında yer alan Tekfen Vakfı’nın klasik müziğe verdiği destek çerçevesinde 2019 yılında başlattığı Müzik Bursu programı, başta Tekfen Filarmoni olmak üzere Türkiye'deki orkestralar için yetkin müzisyenler yetiştirmeyi amaçlıyor. Program, kariyer hedefi olarak orkestra müzisyenliğini seçen öğrencilerin lisans eğitimlerini yurtdışında sürdürmesine olanak tanıyor.

2020-2021 eğitim yılı için Tekfen Vakfı Müzik Bursu’na 44 öğrenci başvurdu. Online olarak gerçekleştirilen başvurulardan 19’u ikinci tura geçmeye hak kazandı. Bu aşamada adaylar, 5 kişilik jürinin belirlediği bir eserin video kaydı ile teknik, müzikalite, entonasyon, sahne duruşu, tutku ve potansiyel olmak üzere 6 kriter bazında değerlendirildi. Daimi şef Aziz Shokhakimov’un başkanlığında toplanan jüri, Görkem Çiçek (viyolonsel) ile Seher Karabiber’i (flüt) bursa layık gördü.

Klasik müzikle Kütahya Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde tanışan Görkem Çiçek, eğitimini halen Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover’da sürdürüyor. Lise eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayan Seher Karabiber ise halihazırda Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da ikinci sınıfta okuyor.

Geçen yılın kazananları eğitimine Berlin’de devam ediyor

Geçen yıl sergiledikleri başarılı performansla burs almaya hak kazanan Yunus Altıkanat (viyolonsel) eğitimine Berlin’deki Barenboim-Said Akademie'de, Seyfi Can Dağlar (fagot) ise Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin'de devam ediyor.