48. İstanbul Müzik Festivali’nin

açılış konseri

Tekfen Filarmoni’den

Her şeye rağmen sanat diyen Tekfen Filarmoni, 18 Eylül - 5 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda yayınlanan 48. İstanbul Müzik Festivali’nde müzikseverlerle dijital platformlarda buluştu. Festivalin 18 Eylül’deki açılış konserinde genç keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik eden Tekfen Filarmoni, 26 Eylül’de ise konuk sanatçı olarak İtalyan keman virtüözü Anna Tifu’yu ağırladı.


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl pandemi nedeniyle 18 Eylül - 5 Ekim 2020 tarihleri arasında dijital ortamda müzikseverlerle buluştu. Beethoven’ın 250. doğum yılı nedeniyle “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” teması etrafında şekillenen festival konserlerinin çekimleri İstanbul’daki ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki tarihi mekânlarda gerçekleştirildi.

2019-2022 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali’nin Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni, festivalin açılış konserinde, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde genç keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik etti. Covid-19 önlemleri alınarak sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen konserin kaydı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus Meydanı’nda yapıldı. Tekfen Vakfı’nın da “Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru” olarak destek verdiği konserde Beethoven, Mozart, Prokofiev ve Bartók’tan eserler seslendirildi. Konser 18 Eylül günü online.iksv.org adresinde ve İKSV YouTube kanalında ücretsiz olarak müzikseverlerle buluştu.

Tekfen Filarmoni’nin ikinci konuğu İtalyan keman virtüözü Anna Tifu

Tekfen Filarmoni, festival kapsamındaki ikinci konserinde ise İtalyan keman virtüözü Anna Tifu’ya eşlik etti. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni ve İtalyan Kemancı Anna Tifu’nun geçtiğimiz şubat ayında gerçekleşen Türkiye turnesinin İstanbul ayağında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda dinleyicisiz olarak kayda alınan konseri 26 Eylül’de online.iksv.org adresinde izleyicilerle buluştu. Tifu’nun keman repertuvarının temel taşlarından Chausson’un Poème’ini seslendirdiği konserde Tekfen Filarmoni ayrıca Brahms’ın Beethoven’dan aldığı ilhamla başlayıp 21 yılda bitirdiği 1. Senfonisi’ni yorumladı.

EMRE ENGİN

Emre Engin keman eğitimine 2001 yılında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Özgür Özkök ile başladı. İlk konserini 9 yaşında İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda verdi. Lise eğitimini Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladıktan sonra lisans eğitimi için kabul edildiği Londra Kraliyet Müzik Koleji’nden Tekfen Vakfı ve Çağdaş Eğitim Vakfı bursiyeri olarak üstün dereceyle mezun oldu. Yüksek lisans eğitimi için New York Manhattan Müzik Okulu’na tam bursla kabul edildi ve Pinchas Zukerman’ın sınıfından mezun oldu. Bugüne kadar birçok ustalık sınıfı ve festivale katılan sanatçı, çeşitli yarışma ve seçmelerde ödüller alarak dünyaca ünlü mekânlarda sahneye çıktı. 2015-2017 yıllarında Kaliforniya’da Uluslararası Notes by the Bay Keman Festivali’nin eş-kuruculuğunu ve fakülte üyeliğini yapan Emre Engin, Gürer Aykal’ın kurduğu New Manhattan Sinfonietta’nın da başkemancılığına getirildi. Emre Engin, halen Stony Brook Üniversitesi Müzik Okulu’nda doktora eğitimini sürdürüyor ve aynı kurumda öğretim asistanı olarak görev yapıyor.

ANNA TIFU

İlk konserini sekiz yaşında veren Anna Tifu, 11 yaşında Pays de la Loire Ulusal Orkestrası eşliğinde çaldı ve bir yıl sonra La Scala Tiyatrosu’nda Bruch’un Keman Konçertosu’nu seslendirdi. Çocukluğundan beri kazandığı bu deneyimler bugün ona uluslararası klasik müzik sahnesinde sarsılmaz bir yer sağladı. Yuri Bashmet, Maxim Vengerov ve oyuncu John Malkovich gibi pek çok farklı sanatçıyla iş birliği yaptı. Andrea Bocelli’nin İtalya, Mısır ve ABD konserlerinde misafir sanatçı olarak yer aldı. Uluslararası festivallerin düzenli konuklarından olan sanatçı, İstanbul Müzik Festivali’nde ilk kez dinleyicilerle buluştu.