Tekfen Atölye

Daron Acemoğlu’nu konuk etti

Tekfen çalışanlarının gelişimine katkı sağlamak üzere çeşitli konularda kurumsal eğitim ve seminerler düzenleyen Tekfen Atölye, 24 Eylül’de ünlü ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nu ağırladı.


Tekfen Atölye’nin son konuğu olan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, dünyada eserlerinden en çok alıntı yapılan ilk 10 ekonomistten biri sayılıyor. 1993 yılından bu yana akademik çalışmalarını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) sürdüren Acemoğlu, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans derecesini İngiltere’nin York Üniversitesi’nden, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise bu dalda en prestijli okullardan olan Londra Ekonomi Okulu’ndan aldı.

Kariyeri boyunca başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Daron Acemoğlu, bugüne kadar birçok bilimsel ödüle layık görüldü. 1996 yılında The Economic Journal'da yayımladığı bir çalışması “Yılın En İyi Makalesi” seçilen ve 2005 yılında ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bilim insanlarına verilen John Bates Clark madalyası ile ödüllendirilen Acemoğlu, aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ödülü’nün ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün de sahibi.

Çalışmalarını ağırlıklı olarak kurumların ekonomik gelişim ve siyasal ekonomideki yeri, siyasal ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve ücret eşitsizliği gibi konular odağında sürdüren Prof. Dr. Daron Acemoğlu, 2019 yılında MIT'nin en yüksek öğretim üyeliği sayılan “Enstitü Profesörü” unvanıyla onurlandırıldı.

Nobel'in en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen Prof. Dr. Daron Acemoğlu, 24 Eylül’de Tekfen Atölye’nin konuğu olarak çevrimiçi bir konferans verdi. Moderatörlüğünü Tekfen Holding Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Reha Yolalan’ın yaptığı toplantıya katılan 400’ü aşkın Tekfenli, Daron Acemoğlu’nun ilham verici hayat hikâyesini kendisinden dinlerken, çalışmaları hakkında da bilgi alma fırsatı buldu.