Tekfen İnşaat’ın “Uygulamalı SEÇ Eğitim Alanı” IPLOCA’dan birincilik ödülü aldı

Geliştirdiği yeni uygulamalarla çalışanlarına daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmayı hedefleyen Tekfen İnşaat’ın Kıyıköy - TürkAkım Alım Terminali’nde hayata geçirdiği “Uygulamalı SEÇ Eğitim Alanı” projesi, IPLOCA tarafından Sağlık & Emniyet kategorisinde birincilikle ödüllendirildi.

Uluslararası Boru Hatları ve Deniz İşleri Müteahhitleri Birliği’nin (IPLOCA) her yıl dünya çapında birçok projeyi değerlendirerek verdiği beş ödülden biri olan Sağlık & Emniyet Ödülü’nün bu yılki sahibi Tekfen İnşaat oldu. Tekfen İnşaat’ın Kıyıköy - TürkAkım Alım Terminali’nde hayata geçirdiği “Uygulamalı SEÇ Eğitim Alanı” projesi, güvenlikle ilgili bilgileri pratik, güvenli ve eğlenceli bir şekilde çalışanlara aktarması, hızlı ve etkili olması gibi nedenlerle diğer adayların önüne geçti. Ödül, IPLOCA’nın 2021 yılında Prag’da yapılacak yıllık toplantısında verilecek.

İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki eğitimlerin verimliliğini artırmayı hedefleyen “Uygulamalı SEÇ Eğitim Alanı Projesi”, maketli canlandırma yoluyla gösterilen “doğru” ve “yanlış” uygulamalar sayesinde, çalışanların yapacakları işlerle ilgili tehlike ve riskleri daha iyi öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Mustafa Aslan: “Çalışanlarımızın tehlikeleri ve alınacak önlemleri bizzat ve güvenli bir şekilde deneyimlemesi fark yarattı.”

Ödülle ilgili konuşan Tekfen İnşaat SEÇ Direktörü Mustafa Aslan, “Projelerimizin başarıyla tamamlanmasındaki en önemli faktörlerden birisi de eğitimli insan kaynağımız. Özellikle iş güvenliği eğitimlerimizin maksimum verimlilikte olması için Kıyıköy projemizde oluşturduğumuz “Pratik SEÇ Eğitim Alanı” sayesinde, çalışanlamızın sahada karşılaşabilecekleri tehlikeleri ve alınacak önlemleri eğitim alanında bizzat ve güvenli bir şekilde görebilmelerini sağladık. Böylece çalışanlarımız, sahaya girdiklerinde ne tür tehlikelerle karşılaşabileceklerini ve ne gibi önlemler almaları gerektiğini önceden deneyimleyerek görmüş oldu. Bu da daha emniyetli bir çalışma ortamının oluşmasına önemli katkı sağladı. Projemizin IPLOCA tarafından iş güvenliği uygulamaları arasında birincilikle ödüllendirilmesi, gelişime yönelik yaptığımız çalışmaların takdir edilmesi açısından da bizleri gururlandırdı,” dedi.

Tekfen İnşaat, geçtiğimiz sene de TEKFEN 4.0 IoT” projesi ile IPLOCA tarafından Sağlık & Emniyet kategorisinde ikincilikle ödüllendirilmişti.

Sanal ama gerçek gibi!

Tekfen İnşaat, iş güvenliğine yönelik yaratıcı uygulamalarına bir yenisini ekledi. Yüksekte çalışma platformu operatörlerini eğitmek için devreye alınan “VR Eğitim Sistemi”, sanal gerçeklik uygulaması sayesinde 56 farklı senaryoyu simüle ederek çalışanlara çalışma koşullarını birebir deneyimleme olanağı sunuyor. VR eğitim sistemi, güvenlik risklerini azaltmanın yanı sıra mevcut operatörlerin yetkinliklerini geliştirmelerini ve yeni operatörlerin işe alım sırasında daha iyi değerlendirilmesini de sağlayacak.