Tekfen İnşaat

100 milyon dolarlık projeye geri dönüyor

Tekfen İnşaat, Irak’ın Basra bölgesindeki Rumaila Petrol Sahası’nda pandemi nedeniyle ara verilen Su Ayrıştırma ve Transfer Üniteleri Projesi için yeniden işbaşı yapıyor. 2016 yılında başlayan projede 2019 sonu itibarıyla yüzde 65 tamamlanma oranına ulaşılmıştı. Yeni alınan kararla projenin kapsamı da genişletiliyor.

Küresel salgın nedeniyle çok sayıda projenin kesintiye uğradığı uluslararası müteahhitlik sektöründe, “yeni normale” geçiş süreci ile birlikte temkinli bir canlanmanın işaretleri görülüyor. Tekfen İnşaat’ın 2016 yılında BP ve Iraq NV ile imzaladığı sözleşme kapsamında, Basra bölgesindeki Rumaila Petrol Sahası’nda inşa ettiği Su Ayrıştırma ve Transfer Üniteleri Projesi de yeniden hareketlenen projeler arasında yer alıyor. 2019 sonu itibarıyla yüzde 65’i tamamlanmış olan projede, Covid-19 pandemisi ve petrol fiyatlarına bağlı kısıtlar nedeniyle çalışmalar durdurulmuştu.

İşveren ile gerçekleştirilen müzakereler sonucunda, projenin kalan kısmı ve EPC bazında ilave kapsamlar için yeniden işbaşı yapılmasına karar verildi. İlk aşamada mühendislik ve satın alma faaliyetlerine başlanacak projede, kalan işler ve yayınlanması beklenen yeni iş emirleriyle birlikte toplam tutarın yaklaşık 100 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Konuyu değerlendiren Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz, “Covid-19 pandemisinin iş süreçleri üzerindeki baskısını inşaat sektörü de yaşadı. Ancak sektörün yeniden hareketlenmesi ve projelere devam edilmesi, ekonomilerin sürekliliği açısından da çok kıymetli. 2016 yılında BP gibi küresel ölçekte büyük bir marka ile imzaladığımız Rumaila Petrol Sahası’nda inşa edilecek Su Ayrıştırma ve Transfer Üniteleri Projesi’ne yeniden başlama kararı verildi. Tüm inşaat sektörü adına dileğim, bu hareketliliğin yaygınlaşması ve yeni projelerin kapılarının açılmasıdır,” dedi.