Tekfen Tarım

buğday projesi ile sürdürülebilirlik ödülü kazandı

Sürdürülebilirlik Akademisi’nin bu yıl yedincisini düzenlediği Sürdürülebilir İş Ödülleri kapsamında sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan ve ortak geleceğe sahip çıkan şirketler ödüllendirildi. Tekfen Tarım’ın Çukurova Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü “Atalık Tohumların Kullanımıyla Milli ve Yerli Ekmeklik Buğday Çeşitlerinin Geliştirilmesi” projesi İş Birliği kategorisinde ödüle layık görüldü.

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen ve Sürdürülebilirliğin Oscarları olarak bilinen Sürdürülebilir İş Ödülleri sahiplerini buldu. Dört ayrı kategoride toplam 6 proje ile finale kalan Tekfen Tarım, Çukurova Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü “Atalık Tohumların Kullanımıyla Milli ve Yerli Ekmeklik Buğday Çeşitlerinin Geliştirilmesi” projesi ile İş Birliği kategorisinde ödüle layık görüldü.

Söz konusu proje, artan dünya nüfusu, azalan tarım alanları, iklim değişiklikleri ve küresel ısınma gibi nedenlerle artan gıda güvenliği riskine yönelik olarak Tekfen Tarım’ın yürüttüğü kapsamlı bitki ıslah çalışmalarının bir parçasını oluşturuyor. Proje kapsamında, buğday ıslahında klasik yöntemlerin yanında modern biyoteknolojik yöntemler ve hızlandırılmış ıslah teknolojisi kullanılarak bugüne kadar 8 adet ekmeklik buğday çeşidi geliştirildi. Yüksek verim ve kalitesiyle verim artışı sağlayan buğday çeşitlerinin sertifikalı tohumları Tekfen Tarım tarafından çiftçilerin kullanımına sunuluyor.