Boğaziçi Lectures Feyyaz Berker Series’in

üçüncü konuğu ABD'li ekonomist

Branko Milanović

Boğaziçi Üniversitesi’nin dünyanın önde gelen akademisyen ve düşünürlerini konuk ettiği Boğaziçi Lectures Feyyaz Berker Series, 3 Aralık günü ekonomist Prof. Branko Milanović’i ağırladı. Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Vakfı iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte Milanović ‘’Dünya Genelindeki Gelir Dağılımı Değişiklikleri ve Politik Etkileri’’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Ekonomi alanında gelir dağılımı, gelir adaletsizliği ve yoksulluk denince dünyada akla ilk gelen isimlerden biri olan ABD'li ekonomist Branko Milanović, 3 Aralık akşamı Boğaziçi Lectures Feyyaz Berker Series’in konuğu oldu.

Moderatörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Biray Kolluoğlu’nun üstlendiği ve Zoom platformu üzerinden canlı yayımlanan konuşmasında Prof. Milanović, dünya çapında gelir dağılımını ve bunun küresel çaptaki politik etkilerini anlattı. Milanović, sunumunda 1980'lerden itibaren Çin başta olmak üzere Asya'da gittikçe büyüyen orta sınıfın yarattığı ekonomik ve politik etkilerin yanı sıra, dünyanın yüzde 1'lik diliminde yer alan gelir düzeyi en yüksek ülkelerde gittikçe yavaşlayan büyümeye dikkat çekti.

image

Branko Milanović kimdir?

Çalışmalarını New York Şehir Üniversitesi ve Londra Ekonomi Okulu’nda sürdüren Branko Milanović, gelir adaletsizliği, eşitsizlik ve yoksulluk gibi alanların yanı sıra sanayi öncesi toplumları da inceliyor. Bu konularda sayısız makale ve dünya çapında ilgi gören birçok kitabın yazarı olan Milanović, 16 dilde yayımlanan “Global Inequality: A New Approach for the Age of Globalization” adlı kitabıyla 2017’de Bruno Kreisky ve 2018’de Hans Matthöfer ödüllerine layık görüldü.