“Endüstri İyi Uygulama Elçisi” ödülü ikinci kez Toros Tarım’ın

Uluslararası Gübre Sanayi Birliği (IFA) tarafından 2019 yılında sektöründe “Endüstri İyi Uygulama Elçisi” (Industry Stewardship Champion) seçilen Toros Tarım, İSG, çevre yönetimi ve enerji verimliliği konularında gösterdiği yüksek performans nedeniyle ikinci kez aynı ödüle layık görüldü. Toros Tarım, sürdürülebilir uygulamalarıyla dünya çapında gübre üreticileri için örnek oluşturmaya devam edecek.

Uluslararası Gübre Sanayi Birliği’nin (IFA) sektördeki iş sağlığı ve güvenliği, çevre, ürün güvenliği ve emniyet standartlarını yükseltmek ve üye kuruluşlar arasında gelişimi desteklemek amacıyla 2019 yılında başlattığı “Endüstri İyi Uygulama Elçisi” (Industry Stewardship Champion) programı günden güne gelişiyor.

Sektöründe ekonomik, çevresel ve toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket eden ve benimsediği sürekli gelişim ilkesi doğrultusunda “tüm çalışanları ve paydaşları için değer yaratma ve mevcut değerlerini koruma” misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Toros Tarım, bu özellikleri ile IFA’nın “Endüstri İyi Uygulama Elçisi” programına da tam uyum sağlıyor. 2018 yılında IFA’nın “Protect & Sustain” sertifikasına Türkiye’de layık görülen ilk ve tek firma olan Toros Tarım, 2019 yılında konumunu “Excellence” statüsüne yükseltmiş ve yine aynı yıl IFA tarafından “Endüstri İyi Uygulama Elçisi” (Industry Stewardship Champion) seçilmişti. Toros Tarım, bu başarısını 2020 yılında da tekrarlayarak ikinci kez “Endüstri İyi Uygulama Elçisi” seçildi.

Burcu Türkeş: “Performans sürekliliğimizle unvanımızı koruduk!”

Toros Tarım Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Yönetişim Direktörü Burcu Türkeş, şirketin IFA tarafından ikinci kez ödüllendirilmiş olmanın gurur verici olduğunu ifade ederek, bu sonucun şirket içinde ve dışında yürütülen kapsayıcı paydaş diyaloğunun ve performans sürekliliğinin bir sonucu olduğunu belirtti. Türkeş, Çiftçi Akademi ve Teknik Dijital Pazarlama ekiplerinin yürüttüğü bölgesel destek programları gibi toplumsal değer yaratmaya yönelik çalışmaların yanı sıra şirketin tümünü kapsayan iş sağlığı güvenliği, operasyonel risk yönetimi, çevre yönetimi, tedarik ve ürün güvenliği gibi uygulamaların sektör kuruluşları için örnek kabul edildiğini söyledi.

IFA’da yeni görev

Sürdürülebilirlik yolculuğunda elde ettiği başarılı sonuçlar nedeniyle IFA tarafından 2019-2020 yıllarında Teknik ve Sağlık, Emniyet, Çevre Komitesi’ne (Technical & SHE Committee) ve Stratejik Danışmanlık Ekibi’ne (SAT - Strategic Advisory Team) davet edilen Toros Tarım, bu görevlere ek olarak IFA bünyesinde yeni kurulan Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu’nun da (Sustainability Working Group) üyeleri arasında yer aldı.

IFA Başkan Yardımcısı ve Nutrien CEO’su Chuck Magro öncülüğünde kurulan yeni çalışma grubu, gıda güvenliği açısından hayati önem taşıyan gübre endüstrisinin aynı zamanda çevrenin korunmasında da etkin bir rol üstlenmesini hedefliyor. Yeni oluşum, sektöre sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ortak akıl ile yön verirken, gübre üreticilerinin sürdürülebilir bir gelecek için atacakları adımlar ve iyi uygulamalar konusunda onlara rehberlik edecek. Önceki görevler gibi yeni yapılanmada da Toros Tarım’ı, Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Yönetişim Direktörü Burcu Türkeş temsil edecek.