Tekfen ve TÜBİTAK’tan

sürdürülebilir bir gelecek için iş birliği

Tekfen Holding ve TÜBİTAK, sürdürülebilir kalkınma hedefiyle 8 Ocak’ta “İş Birliği ve Teknoloji Geliştirme Çerçeve Anlaşması” imzalayarak teknoloji ve endüstri alanlarında, ülkemizin ihtiyaç duyduğu konularda ortak çalışmalarda bulunmak ve birlikte çözüm ortağı olarak hareket etmek üzere güçlerini birleştirdi.

Toros Tarım, Tekfen Tarım ve Tekfen İmalat gibi Tekfen Grup Şirketleri ile TÜBİTAK arasında çeşitli projeler ve Sanayi Doktora Programı kapsamında devam etmekte olan iş birliği, Tekfen Holding ve TÜBİTAK arasında 8 Ocak’ta imzalanan İş Birliği ve Teknoloji Geliştirme Çerçeve Anlaşması ile yeni bir boyut kazandı. İki kuruluşun teknoloji ve endüstri alanlarında, ülkemizin ihtiyaç duyduğu konularda ortak çalışmalarda bulunmasını öngören anlaşma kapsamında ilk etapta ele alınması planlanan konular arasında gıda arzı güvenliği, sürdürülebilir çevre, alternatif enerji teknolojileri, havacılık ve savunma sanayi teknolojileri ile bunların sivil uygulamaları, yapısal malzeme teknolojileri, geleceğin şehirleri ve mobilite gibi kritik çevresel ve sosyal hassasiyetler yer alıyor. İki kuruluş, bu ana başlıklar altında akıllı teknolojilerle desteklenecek sürdürülebilir çevre yönetimi, doğal afet kontrol yönetimi, biyokütle bazlı teknolojiler, yenilenebilir enerji çeşitliliği ve katalizör geliştirilmesi gibi hedefler doğrultusunda güçlerini birleştirecek.

İş birliği sadece Ar-Ge çalışmaları ile sınırlı kalmayacak

İş birliğini güncel ve verimli tutabilmek adına teknoloji ve global trendleri takip eden komiteler oluşturulacak. Ayrıca her iki tarafın uzman mühendis ve çalışanlarından oluşan dinamik bir proje ekibi kurulacak. Bu ekiplerin hedeflenen projeleri geliştirmesi, katma değerli ürünler yaratabilmesi ve bunları ticari ürün ve işletmelere çevirebilmesi için gerekli kaynak ve imkânlar, Tekfen ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından sağlanacak.

Proje ekipleri, sadece Ar-Ge çalışmaları ile sınırlı kalmayacak ve geliştirdikleri teknolojilerin üretimini de yaparak, amacına uygun çıktı sağlayan fiili projeleri hayata geçirmek için çalışacak.