Tekfen Mühendislik’in metro tasarımı ödüle aday gösterildi

Tekfen Mühendislik’in Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve Hastane-Taşdelen-Yenidoğan Metrosu Tasarım Projesi, “The Year in Infrastructure 2020” konferansı kapsamında Geoteknik Mühendisliği kategorisinde ödüle aday gösterildi.

ABD merkezli yazılım şirketi Bentley Systems tarafından düzenlenen The Year in Infrastructure 2020 (Altyapıda 2020 Yılı) Konferansı, pandemi nedeniyle bu yıl ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Dünya çapında altyapı ve inşaat alanında çalışan mühendislik firmalarını bir araya getiren konferans kapsamında Year in Infrastructure 2020 - Going Digital (Dijitalleşme) Ödülleri de sahiplerini buldu.

Tekfen Mühendislik, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve Hastane-Taşdelen-Yenidoğan Metrosu Tasarım Projesi ile yarışmanın Geoteknik Mühendisliği kategorisinde aday gösterilen 25 şirket arasında yer aldı. Tekfen Mühendislik, bu kategoride Türkiye’yi temsil eden tek aday oldu. Proje aynı zamanda 2020 Infrastructure Yearbook yıllığında da yer aldı.

Tekfen Mühendislik Tünel Grup Lideri Berk Demir, ödüle aday gösterilen proje hakkında şunları söyledi: “Sonlu elemanlar modelleri ve sayısal analizler, geoteknik bilimine ilişkin bilinmezliklerin sonuçlara olan etkisini tahmin etmemizi kolaylaştırıyor. Bu kapsamda, yoğun iş temposuna ve kısa teslim sürelerine rağmen, olabildiğince detaylı sayısal analizler yaparak, sonuçlara önce kendi güvenimizi, daha sonrasında ise işveren ve kontrol mercilerinin güvenini sağlıyoruz. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve Hastane-Taşdelen-Yenidoğan metro projesinde de 2D ve 3D sonlu elamanlar modellerini yoğun bir biçimde kullanıyoruz.”