Toros Tarım Mersin İşletmesi

yeni binasına kavuştu

Toros Tarım’ın Mersin İşletmesi bünyesinde yer alan yönetim binası, ihtiyaçlara ve günün gereklerine uygun olarak tümüyle yenilendi. Fabrika ile birlikte 1969 yılında inşa edilen eski yapı, küçük onarım ve bakımlar haricinde geçtiğimiz yıla kadar önemli bir tadilata uğramadan 50 yılı aşkın bir süre hizmet vermişti. Ancak iklimlendirme ve havalandırma sistemi başta olmak üzere konforlu bir çalışma ortamı sunamayan ve gelişen ihtiyaçları karşılayamaz hale gelen binada, 2019 yılında kapsamlı bir renovasyon projesi başlatıldı.

İnşa edildiği dönemin mimari anlayışını güçlü çizgileriyle yansıtan binanın dış görünümü aynen korunurken, yenileme kapsamında iç mekânda kapalı ofis düzeninden açık ofis düzenine geçildi. Binanın tefrişatı için ergonomik, yorgunluk yaratmayan, ortam bütünlüğünü bozmayacak şekilde alçak mobilyalar kullanıldı. Ayrıca mekânın yeniden düzenlenmesiyle bir eğitim odası ile iki adet küçük toplantı odası oluşturulurken, işletme şartları gereği çok önemli olan ve daha önce ofiste bulunmayan erkek ve kadın soyunma odaları ile duş mahalleri eklendi.

İklimlendirme sistemi tümüyle yenilenerek, son teknoloji ısıtma-soğutma ve havalandırma sistemi ile ergonomik bir çalışma ortamı yaratıldı. Her bakımdan çevreci bir yaklaşımla yenilenen binada sıcak su temini için %90 oranında güneş enerjisi kullanılacak. Binanın alameti farikası sayılan ve tümüyle camekân ile çevrili, ancak gökyüzüne açık orta avlusu ise, zengin iç bahçesiyle çalışma ortamına aydınlık ve canlılık katmaya devam ediyor.

Yeni idare binasının tüm Toros Tarım Mersin İşletmesi çalışanlarına hayırlı olması dileğiyle…