SOSYAL SORUMLULUK


Don Kişot Balesi’ne
Tekfen dokunuşu

Tekfen Holding, sanata ve sanatçıya desteğini, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Don Kişot Balesi sponsorluğu ile sürdürüyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Miguel de Cervantes’in aynı ismi taşıyan romanından seçilmiş bazı bölümlerden esinlenilerek sahneye taşınan Don Kişot Balesi’nin prömiyerini 24 Şubat akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Prömiyer sonrasında bale, Süreyya Opera Sahnesi’nin yanı sıra 18 Nisan günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde de sahnelendi.


Tekfen Holding’in de mütevazı bir katkıda bulunduğu Don Kişot Balesi, Ludwig Minkus’un bestesiyle Marius Petipa tarafından ilk kez 1869 yılında Moskova’da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelendi. Melodik zenginliği ve İspanyol kültürünün heyecan verici etkisinin uyumlu birlikteliği ile klasik bale dünyasının en pırıltılı ve ihtişamlı eserlerinden biri sayılan Don Kişot, yüksek seviyedeki bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuvarlarında değişmez bir yere sahip bulunuyor.


Klasik eserler bale topluluğunu ayakta tutar, çünkü bunlar kondisyon ve teknik açıdan en zor eserlerdir. Don Kişot çok zor, akademik bir klasik bale. Müzik ve koreografik olarak ise eğlenceli.

AYŞEM SUNAL SAVAŞKURT

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Koreografı