SOSYAL SORUMLULUK


Küllüoba kazısında
desteğe devam

Tekfen İnşaat, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Yenikent Köyü’ndeki Küllüoba Höyüğü’nde sürdürülen arkeolojik çalışmalara bu yıl da desteğini sürdürdü. Tekfen İnşaat, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, TANAP şantiyesinin yakınında yer alan Küllüoba höyüğünde Temmuz ve Ağustos aylarında görev yapan 35 kişilik kazı ekibinin günlük yemek ihtiyacını karşıladı. 2009 yılında da kazı ekibine, günümüzde halen laboratuvar ve misafir odaları olarak kullanılan prefabrik bir bina hibe edilmişti.


1996 yılından bu yana kazı çalışmalarının devam ettiği Küllüoba, “Eskişehir bölgesinin bilinen en eski şehri” olarak tanımlanıyor. Prof. Dr. Turan Efe başkanlığındaki bir ekip tarafından kazılan şehir, MÖ 3500 ile MÖ 1900 yılları arasında, 1600 yıl boyunca kesintisiz yerleşik hayatın sürdüğü bir Tunç Çağı yerleşimi. Küllüoba'da ortaya çıkarılan kalıntılar, bu dönemde mimaride şehirciliğe doğru giden bir gelişmenin ilk adımlarının atıldığını gösteriyor.


Küllüoba’nın bir başka önemi de, Mezopotamya ile Troya (Çanakkale) arasındaki kültürel ve ticari ilişkilerin zannedildiği gibi Akdeniz ve Ege kıyıları boyunca denizyolu ile değil de, doğudan batıya doğru sıralanan Konya, Akşehir, Yukarı Sakarya, Eskişehir ve İznik-İnegöl Ovaları üzerinden karayoluyla kurulmuş olduğunu destekleyen veriler sunması. Kazıda çıkarılan Mezopotamya kökenli malzemeler, bölgenin bir zamanlar “Büyük Kervan Yolu” üzerinde yer aldığını gösteriyor. Bu eserler, Eskişehir'deki ETİ Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.