SOSYAL SORUMLULUK


TEKFEN

FİLARMONİ

FESTİVALLERDE

Tekfen Filarmoni, daimi şefi Aziz Shokhakimov'un yönetiminde, genç kuşağın dikkat çekici kemancılarından Charlie Siem'in solist olduğu bir program ile İstanbul Müzik Festivali ve Uluslararası İzmir Festivali kapsamında iki konserle müzikseverlerin karşısına çıktı.

Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, mayıs ayında iki farklı festival kapsamında İstanbullu ve İzmirli müzikseverlerle buluştu. Orkestra, önce 25 Mayıs’ta İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) 46. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini’de, ardından da 26 Mayıs’ta 32. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahneye çıktı. Günümüzün en gözde keman virtüözlerinden İngiliz Charlie Siem’in Çaykovski’nin bestelediği tek keman konçertosunu yorumladığı konserlerde Tekfen Filarmoni ayrıca Rahmaninov’un 1940’ta tamamladığı son bestesi olan Senfonik Danslar ile Glinka’nın Ruslan ve Ludmila uvertürünü de seslendirdi.

Charlie Siem hakkında

Norveçli bir işadamı ve Güney Afrika doğumlu bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Charlie Siem, kültürlerarası çeşitliliği 21. yüzyıl sanatçısı olmanın bir gereği sayan genç kuşağın en dikkat çekici kemancılarından biri. Siem, henüz 3 yaşındayken Yehudi Menuhin’in Beethoven’ın keman konçertosu yayınını dinledikten sonra keman öğrenmeye başladı. Önce Eton College’da, sonra da Cambridge Üniversitesi’nde ve Ithzak Rashkovsky ile çalıştığı Royal College of Music’te eğitimine devam etti.


2004’ten bu yana Shlomo Mintz’in yönlendirmesiyle kariyerine devam eden Siem, Bergen Filarmoni Orkestrası, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni Orkestrası, İsrail Filarmoni Orkestrası ve Londra Senfoni Orkestrası gibi dünyanın en iyi orkestralarıyla konserler verdi; Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta ve Yuri Simonov gibi orkestra şefleriyle çalıştı.


Bugüne kadar dünyanın belli başlı şehirlerinde sayısız konser veren ve Avustralya, Çin ve Güney Amerika’da turneler düzenleyen Siem, klasik müziği popüler müzikle bir araya getiren projelerde de Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi isimlerle çalıştı. 2014 yılında CBS Watch! kanalı tarafından sipariş edilen ilk bestesi Canopy’i tamamladı ve eseri İngiliz Oda Orkestrası’yla kaydetti. Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi modanın önde gelen firmalarıyla da çeşitli çalışmalar yaptı.


Londra Senfoni Orkestrası ve Münih Radyo Orkestrası da dahil olmak üzere pek çok orkestrayla yaptığı kayıtlardan oluşan diskografisiyle de dikkat çeken Siem, Leeds College of Music’te ve kültür elçisi olduğu Nanjing Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde misafir profesör olarak ders veriyor. Charlie Siem, “D’Egville” olarak anılan 1735 yapımı Guarneri del Gesú kemanla çalıyor.

Konserden sonra küçük bir mola...