HABERLER


Tekfen Ventures
New York ekibi
İstanbul’da

Tekfen Ventures’ın New York ofisini yöneten ekip, 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’daydı. Tekfen Ventures Genel Müdürü Kris Kemeny, Genel Müdür Yardımcısı Jay Ribakove ve Eric Robert Turner’dan oluşan ekip, İstanbul’da bulunduğu süre boyunca Tekfen Grup şirketlerini ve faaliyet alanlarını daha iyi tanımak, yöneticileriyle tanışmak, kendi çalışmaları hakkında bilgi vermek ve olası işbirliği alanlarını belirlemek üzere çeşitli toplantılar gerçekleştirdi. Bu kapsamda Tekfen Ventures ekibi Tekfen Holding, Tekfen İnşaat, Tekfen Mühendislik, Toros Tarım ve Tekfen Tarım’ı ziyaret etti; ayrıca bugüne kadar yaptığı çalışmalar, gerçekleştirdiği yatırımlar ve bundan sonraki hedefleri hakkında Tekfen Holding Yönetim Kurulu’na da bir sunum yaptı.


İstanbul’da bulunduğu sırada Tarımın Geleceği Zirvesi'ne de katılan Tekfen Ventures ekibi, Tekfen Tarım ve Alanar/Alara yöneticileriyle gelecekteki büyüme fırsatlarını ve işbirliği alanlarını değerlendirme fırsatı buldu.


Ağırlıkla Tekfen’in faaliyet gösterdiği sektörlerle ilgili inovatif ve gelecek vaat eden teknoloji girişimlerine yatırım yapmak üzere 2016 yılında kurulan Tekfen Ventures, bugüne kadar 6 adet girişime 10 milyon ABD doları tutarında yatırım yaptı. Söz konusu yatırımların çoğu, Tekfen'in öncelikli iş alanları olan inşaat, sanayi ve tarım sektörleriyle yakından ilişkili.


Örneğin Quanergy, üç boyutlu haritalama ihtiyacına yönelik özel sensörler üretiyor. Strongarm Technologies, sanayi tesislerinde işçilerin iş sağlığı ve güvenliğini artırmayı ve kaza riskini azaltmayı sağlayan bir sensör geliştiriyor. Sight Machine, imalat sektörü için veri analizi çözümleri üreten bir şirket. Claroty ise elektrik, petrol ve gaz, kimya, ulaşım, su ve imalat sektörlerindeki şirketlerin siber saldırılara karşı güvenliğini sağlıyor. Soft Robotics, insan eliyle aynı basınç değeriyle meyveleri ayırıp kutuya yerleştirebilen ve böylece meyvelerin ezilme riskini asgariye indiren robotik el üretiyor. Tropic Biosciences ise nüfus yoğunluğu yüksek tropik bölgelerde verimi ve besin değeri yüksek tarım ürünleri geliştiriyor.

Tekfen Ventures yatırım portföyü

Quanery Systems

Üç boyutlu haritalama sensörleri

StrongArm Tech

İş sağlığı ve güvenliği teknolojileri

Sight
Machine

İmalat sektörü için veri analizi çözümleri

Soft
Robotics

Elleçleme yapabilen robotik el


Claroty

Endüstriyel siber saldırı güvenliği

Tropic Biosciences

Verimli ve besleyici tarım ürünleri