HABERLER


Bu bahar Tekfen Filarmoni’ye “Kim” geliyor?

Tekfen Filarmoni, bahar konserlerinde, müzik dünyasının parlayan yıldızı ve pek çok uluslararası ödülün sahibi Güney Koreli genç kemancı Bomsori Kim’i ağırlıyor. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki konserler, 20 Mart’ta Ankara CSO Konser Salonu’nda, 21 Mart’ta İstanbul Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium’da ve 22 Mart’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, Tekfen Vakfı’nın 20. yılında baharı genç ve yetenekli kemancı Bomsori Kim ile karşılıyor. Korece “Baharın Sesi” anlamına gelen Bomsori, Türkiye’deki ilk konserini Tekfen Filarmoni ile veriyor.


Dünya klasik müzik camiası tarafından “en parlak ve heyecan verici keman virtüözlerinden biri” olarak tanımlanan, Almanya’nın en önemli yarışmalarından 62. ARD Uluslararası Müzik Yarışması’nın Keman Birincisi olan Bomsori Kim’in, genç yaşına rağmen birçok uluslararası ödülü mevcut. Bugüne kadar Uluslararası Çaykovski Yarışması, Kraliçe Elisabeth Yarışması, Uluslararası Jean Sibelius Keman Yarışması ve Uluslararası Sendai Müzik Yarışması gibi pek çok prestijli uluslararası yarışmayı kazanan Bomsori Kim, 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nda da görkemli bir başarıya imza atarak 2.’lik Ödülü ve Eleştirmenler Ödülü’nün yanı sıra tam dokuz özel ödül kazandı.


Tekfen Filarmoni ile Max Bruch’un Op. 26, Sol Minör 1. Keman Konçertosu’nu seslendirecek olan genç sanatçı, 1774 yılı Joannes Baptista Guadagnini yapımı özel bir keman çalıyor.


“Bomsori, Korece baharın sesi anlamına gelir. Kemancı Bomsori Kim’in çalışı da aynı bahar gibi, taze, berrak ve güçlü…”

Classical Sonoma