HABERLER


TOROS TARIM'DAN


"Güvenlik Akademisi" ile
Toros çalışanları daha güvende

  • Toros Tarım'dan bir ilk daha
  • Toros Akademi ilk mezunlarını verdi
  • İTÜ Kimya Mühendisliği öğrencileriyle buluşma

Toros Tarım çalışanlarının iş güvenliği ile ilgili yetkinliklerini geliştirmeyi ve iş güvenliğini bir kurum kültürü

haline getirmeyi amaçlayan “Güvenlik Akademisi” hayata geçirildi.

Türkiye’de bir ilk olan “Güvenlik Akademisi”nin diğer Grup Şirketleri’nin yanı sıra

Türk iş dünyasına da örnek teşkil etmesi hedefleniyor.


Toros Tarım, Türkiye’de bir ilke imza atarak hayata geçirdiği Güvenlik Akademisi’ni geçtiğimiz Aralık ayı içinde Mersin, Ceyhan ve Samsun işletmelerinde düzenlenen etkinlikler yoluyla tüm çalışanlarına duyurdu. Lansman etkinliklerine, üst yönetimin Güvenlik Akademisi’ne verdiği önemin bir göstergesi olarak Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili ve Tarımsal Sanayi Grubundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Göral da katıldı.


İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG), Tekfen Holding ve Grup Şirketleri bazında yönetimin en öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Toros Tarım, bu amaçla geçtiğimiz yıl Toros çalışanlarının konuya yönelik farkındalığını artırmak amacıyla dört farklı şehirde “Güvenlik Sensiz Olmaz” temalı etkinlikler gerçekleştirmiş ve “Hayat Kurtaran Kurallar Seti”ni (Olmazsa Olmaz 12) yayımlamıştı.


Toros Tarım, hayata geçirdiği Güvenlik Akademisi ile şirket çalışanları arasında iş güvenliği bilincini artırmayı, çalışanların bu alandaki yetkinliklerini geliştirmeyi ve sonuçta daha güvenli bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlıyor.

Toros Tarım’dan
bir ilk daha

Toros Tarım, “İş Sağlığı ve Güvenliği” ve “Çevre, Ürün Güvenliği ve Emniyet” konularında Uluslararası Gübre Birliği (IFA) tarafından verilen “Protect & Sustain” sertifikasını Türkiye’de ilk alan firma oldu.


Benimsediği sürdürülebilir büyüme, operasyonel mükemmellik ve sürekli gelişim hedefleri doğrultusunda çevresel ve toplumsal sorumluluklarını en üst düzeyde ele alan Toros Tarım, Uluslararası Gübre Birliği (IFA) tarafından verilen “Protect & Sustain” (Koru ve Sürdür) sertifikasını Türkiye’de ilk kez alarak sektöründeki öncü rolünü bir kez daha gösterdi. Söz konusu sertifika, Toros Tarım’ın iş sağlığı ve güvenliği, çevre, ürün güvenliği ve emniyet alanlarında, yasal zorunluluğun da üzerine çıkan yüksek standartlara sahip olduğunu belgeliyor.


Tarımsal Sanayi Grubundan Sorumlu Tekfen Holding Başkan Yardımcısı Hakan Göral, Toros Tarım’ın “kaliteli ve güvenli Türk markası” imajını global pazarlara taşımayı hedeflediklerini ve bu hedef paralelinde iş ve işçi sağlığının asla taviz verilemeyecek bir konu olduğunu belirtti. Göral, “Protect & Sustain” sertifikasının alınmasıyla ilgili olarak da şöyle konuştu:


“Toros Tarım olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Sektörde öncü bir markayız. İSG, çevre, ürün güvenliği ve emniyet uygulamalarını gerçekleştirirken hammadde alımından tarlaya kadar tüm değer zincirindeki süreçleri entegre bir bakış açısıyla yöneterek verimliliği artırmayı, gıda ve ürün güvenliği sağlamayı, çevresel etkiyi en aza indirmeyi ve verimli çalışma koşullarını oluşturarak tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir katma değer yaratmayı misyon kabul ediyoruz.”

Toros Akademi
ilk mezunlarını verdi

Toros Tarım’ın ilk ve orta düzey yöneticilerin liderlik yetkinliklerini geliştirmek amacıyla 2017 yılında devreye aldığı Liderlik Okulu, ilk mezunlarını verdi. Geçen Kasım ayında İstanbul merkez ile Ceyhan, Mersin ve Samsun İşletmelerinde gerçekleştirilen törenlerle katılımcılar sertifikalarını aldılar.


Toros Tarım’ın nitelikli insan gücünü desteklemek amacıyla Bilgi Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirdiği Toros Akademi, şirketin gelecek vizyonuna uygun ortak bir liderlik kültürünün oluşturulmasını hedefliyor. Toros Akademi’nin ilk ürünü olan Liderlik Okulu’na ilk etapta katılan 120 yönetici, programı başarıyla tamamlayarak geçtiğimiz Kasım ayında sertifikalarını aldı.


İlk ve orta kademe yöneticilere yönelik olarak Ağustos 2017’de başlayan eğitimler, müfredat mantığı ile ve Toros Tarım’ın ihtiyaç duyduğu yetkinliklere uygun olarak tasarlanmış 5 modül ve 9 günlük özel bir programdan oluşturuldu. Ayrıca programa katılan yöneticiler, işlerini geliştirmek adına tasarladıkları projelerini üst yönetim ve Bilgi Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan bir jüriye sundular.


Son aşamada Genel Müdür Yardımcıları ve Genel Müdür Hakan Göral’a sunularak son değerlendimeye kalan 10 projeden 6’sı hayata geçirilmek üzere onaylandı. Böylece yöneticiler, şirket içi girişimciliğe de örnek teşkil eden bir uygulamaya imza attılar.

İTÜ Kimya Mühendisliği öğrencileriyle buluşma

Toros Tarım, üniversitelerle kurduğu ilişkileri özel sunum ve etkinliklerle sürdürüyor. Bu kapsamda Toros Tarım yetkilileri 14 Aralık 2018 günü İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri ile bir araya geldi. Yapılan sunumda şirketin sektördeki konumu, gübre üretimi, ürün portföyü, tedarik ve insan kaynakları alanında bilgi verilirken, sunumun ardından öğrencilerin soruları da yanıtlandı.