SOSYAL SORUMLULUK


Tekfen Vakfı’na büyük gurur

Tekfen Vakfı’nın desteğiyle yayınlanan “Ziyaret Tepe - Asur İmparatorluğu’nun Anadolu Sınırlarını Keşfederken” adlı kitap, Amerika Arkeoloji Enstitüsü (AIA) tarafından “Yılın En İyi Kitabı” seçildi.

Bu yıl 20’nci yaşını kutlayacak olan Tekfen Vakfı’na, ABD’den doğum günü hediyesi gibi bir haber geldi. Vakfın desteğiyle yayımlanan “Ziyaret Tepe - Asur İmparatorluğu’nun Anadolu Sınırlarını Keşfederken” adlı kitap, profesyonel çevrelerin ortak görüşüyle, dünyanın en önemli arkeoloji örgütü olan Amerika Arkeoloji Enstitüsü (AIA) tarafından “2019 Felicia A. Holton Yılın En İyi Kitabı” seçildi. İnsanlık tarihi için büyük bir önem taşıyan Ziyaret Tepe’de (Tuşhan) gerçekleştirilen kazı çalışmalarının anlatıldığı kitap, 2017 yılında İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanmış ve dünya arkeoloji çevreleri tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştı.


İnsanlık tarihindeki en önemli geçişlerin büyük bir kısmına sahne olan ülkemizin güneydoğusunda, Diyarbakır yakınlarında yer alan Ziyaret Tepe Höyüğü’nde Asur İmparatorluğu’nun bilinmeyenlerine ışık tutması amacıyla yürütülen kazı, kayıp bir dilin binlerce yıl sonra keşfedilmesini de sağladı. Kazının 18 yıllık hikâyesini anlatan kitap ise AIA tarafından, arkeolojiyi kurgusal bir dil kullanmadan halka anlatan ve sevdiren üslubu, uygun fiyatı ve akademik anlamda da arkeolog adaylarına bir başucu kaynağı olması nedeniyle ödüllendirildi. Kitapta, Ziyaret Tepe Höyüğü kazısında görev alan 450'den fazla arkeoloğun gün ışığına çıkardığı 48 bin nesnenin yanı sıra kraliyet sarayı, askeri kışlalar, mozaik döşemeler, ağırlık ve ölçü birimleri, hatta oyunlar gibi gündelik yaşama dair pek çok buluntu ve hikâyesi anlatılıyor.


“Çabalarımızın manevi karşılığını bir kez daha almış olduk”


Bizzat projede yer alan Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat, Ziyaret Tepe kazısına verilen desteğin Cambridge Üniversitesi arkeologlarından Dr. John MacGinnis’in Tekfen’e başvurması ve ardından dönemin CEO’su Erhan Öner’in şahsi yardımıyla başladığını açıkladı. Kazı, daha sonrasında Tekfen’in kurucu ortaklarından merhum Feyyaz Berker ve 2012 yılı itibariyle de Tekfen Vakfı’nın ana sponsorluğunda sürdürülerek tamamlandı. Kalafat, ödülün kendileri için çok anlamlı olduğunu belirterek, “Tekfen Vakfı olarak her zaman amacımız, kuruluş felsefemizde yer aldığı gibi, ülkemizin kültürel değerlerini korumak. AIA tarafından verilen bu ödül ile çabamızın manevi karşılığını bir kez daha almış olduk, çok gururluyuz” dedi.


Ziyaret Tepe kazısı arkeologlarından Dr. John Macginnis ise Tekfen Vakfı’nın desteğinin kazı için önemine dikkat çekerek, “Arkeoloji alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden birini, üstelik aday olmadan almak kitabın başarısının bir göstergesi oldu” şeklinde konuştu.

“Tekfen Vakfı olarak, kendi topraklarımızda var olan değerlerin ortaya çıkmasına destek olmaktan ve bunun uluslararası arenada karşılığını bulmasından gurur duyuyoruz”
Dori Kiss Kalafat

KİTABIN KÜNYESİ

Yazarlar: Timothy Cecil Matney, John MacGinnis, Dirk Wicke, Kemalettin Köroğlu Tasarım: Clive Crook

Türkçe metin uygulama: Tipograf Çevirmen: Can Kantarcı Editör: Fatma Türe Koordinatör: Dori Kiss Kalafat

Baskı: Ofset Yapımevi Yayıncı: Tekfen Kültür Sanat Ürünleri Yapım ve Yayın San. Tic. A.Ş. (ISBN 978-9750120510)