Ertuğrul Fırkateyni
şehitleri

10'uncu kez

sakuralar eşliğinde anıldı

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Geleneksel Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anma Günü’ne bir kez daha ev sahipliği yaptı. Baharı müjdeleyen sakura çiçeklerinin renklendirdiği bahçede düzenlenen anma töreninde, Tekfen Holding ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) Kurucusu Ali Nihat Gökyiğit, “Her yıl bu bahçede buluşmak ve sakura çiçekleriyle şehitlerimizi anmak artık bir gelenek haline geldi” dedi.


Dört yanı otoyollar ve binalarla çevrili bir bölgede, binlerce bitki türü ile doğa dostlarına eşsiz bir ortam sunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 8 Nisan günü Türk-Japon dostluğunu vurgulayan “Ertuğrul Fırkateyni Şehitlerini Anma Töreni”ne 10’uncu kez sahne oldu. Ali Nihat Gökyiğit’in ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı yetkililerinin yanı sıra Japonya Başkonsolosu Hisao Nishimaki, Japonya Kültür Ataşesi Seumitsu Takumi ve çok sayıda doğa dostu katıldı.

Anma töreninde konuşan Gökyiğit, Türk ve Japon halklarını birbirine yakınlaştıran elim kazanın üzerinden 129 yıl geçtiğini hatırlattı. 2005 yılında şehitlerin anısına Sakura Vakfı tarafından bahçeye hediye edilen 527 kiraz fidanının çiçek açtığı dönemde anma törenini gerçekleştirdiklerini söyleyen Gökyiğit, “Her yıl bu bahçede buluşmak ve sakura çiçekleriyle şehitlerimizi anmak artık bir gelenek haline geldi,” dedi. Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine sunduğu katkılar nedeniyle “Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı” ile onurlandırıldığını hatırlatan Gökyiğit, bu vesileyle Japonya’ya bir kez daha teşekkür etti.


Türk ve Japon çocuklardan geleneksel Japon müziği


Törene katılan misafirler, geleneksel Japon müziği ve ikramı ile karşılandı. Saygı duruşu, Türk ve Japon milli marşları ve anma konuşmaları ile başlayan tören, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Bandosu’nun dinletisiyle devam etti. Ardından topluca Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan 527 askerin adının yer aldığı şehitlik anıtı ziyaret edildi. Tören, bahçenin amfitiyatrosunda verilen Samida konseriyle sona erdi.