SÖYLEŞİ


DARÜŞŞAFAKA TEKFEN’İN MASKOTU DADO VE
DANSÇISI AYDAN UYSAL İLE SÖYLEŞİ

"Bizim işimiz
takıma
güç vermek"

Onlar, Darüşşafaka Tekfen'in neşe kaynakları... Ama işleri sadece seyirciyi mutlu etmek değil. Onlar aynı zamanda taraftarları coşturarak zor anlarda oyunculara güç ve motivasyon veren, takımın gizli güçleri... Biri, takımın sevimli maskotu Dado, diğeri dansçısı Aydan Uysal... Her ikisi de dans etmeyi nefes almak, su içmek, uyumak kadar doğal ve hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak tanımlıyor.

İlk olarak seni tanıyalım. Kendinden ve dansa başlama hikâyenden bahseder misin?

DADO

Yaklaşık 9 senedir dans ediyorum. Sokaklarda dans edenleri görüp ben de dansa başladım. Hem ulusal hem de uluslararası yarışmalarda birinciliklerim ve derecelerim var. Aynı zamanda birçok reklam ve video klip projelerinde yer aldım. Kısa süre önce Türkiye Dans Sporları Federasyonu milli takım seçmelerini kazanarak, Türkiye’nin ilk Break Dans Milli Takımı’na katıldım. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran akrobatik basketbol takımı Karizma Show’da tek dansçı olarak yer aldım. 2013 senesinde “Interesting Heads” adlı grubumu kurdum. Şu an grubumdan 4 kişi benimle beraber Milli Takım’da yer alıyor. Dans dışında müzikle ve modayla uğraşıyorum. Kendi şarkılarımı yazıyorum ve kendi markamı yaratmaya çalışıyorum.

AYDAN

Ordu, Ünye doğumluyum. Yaklaşık 20 senedir dans ediyorum. Ana stilim breaking ve hiphop ama diğer dans stillerini de çok seviyorum ve elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde çift anadal yaparak Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği Bölümlerinden mezun oldum. Dansa 13 yaşımda yabancı kliplerdeki koreografileri taklit ederek kendi kendime başladım. Aynı zamanda 13 senedir eğitmenlik de yapıyorum. Hem bireysel olarak hem de grubumla yurtdışında ülkemizi temsilen yarışmalara gidiyoruz. Dans dışında motosiklet kullanmayı ve seyahat etmeyi çok seviyorum.

Dans senin için ne ifade ediyor?

AYDAN

Dans benim için her şey demek. En başta da mutluluk demek. Dans ederken kendimi çok güçlü hissediyorum. Sanki bana hiçbir şey olmazmış gibi. Süper kahraman gibi. Dans ederken beni izleyenlerin de mutlu olduğunu görmek, onlarla bu enerjiyi paylaşmak çok güzel bir duygu.

DADO

Dans benim her şeyim. Hayata tutunmam için en büyük sebeplerden biri. Arkadaşım, aşkım, çocuğum… Bu dünyada beni en çok mutlu eden şey. Dans sayesinde çok güzel insanlarla tanıştım. Böyle özel bir işi başkalarıyla paylaşabilmenin, onlarla aynı yolda ilerlemenin hissi tarifsiz. Dans sayesinde hayatına olumlu yönde dokunabildiğim çok çocuk var. Ne mutlu bana ki böyle bir yola girdim.

Bugüne kadar hangi projelerde yer aldın?

AYDAN

Dansçı ve koreograf olarak, bugüne kadar birçok reklam ve video klipte yer aldım. Grubumla yurtdışında kültürel projelerde yer aldım. En son girdiğim yarışmada New York Broadway Dance Center’dan burs kazandım ve bir ay eğitim aldım. Yurtiçindeki ve dışındaki yarışmalarda hem dansçı olarak hem jüri olarak bulundum. Birçok spor markasıyla çalıştım ve yurtdışındaki kataloglarında da yer aldım.


DADO

Bugüne kadar birçok reklam ve video klipte yer aldım. Hem bireysel olarak hem de ekibimle beraber, birçok firmanın özel gecelerinde, açılışlarında, gösterilerinde bulundum. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda derecelerim var. Son olarak da Türkiye’nin ilk Break Dans Milli Takımı’na seçildim.

Örnek aldığın dansçılar var mı?

AYDAN

İlham aldığım dansçılar veya sanatçılar tabii ki var. Örneğin, Michael Jackson. Sadece dansçılar değil, ailem, arkadaşlarım, doğa ve hayvanlar da bana ilham kaynağı oluyor.


DADO

Şu anda örnek aldığım bir dansçı yok. Dansa başladığım ilk zamanlarda örnek aldığım kişiler vardı ama kendim olmak istedim ve onlardan ilham alıp kendi yolumu çizdim.

Maskot olmak, seyirciyi coşturmak, her dansçının yapacağı iş değil, farklı bir beceri ve enerji gerektiriyor. Bu ilgi ve tecrübe nasıl başladı?

DADO

Aile yakınlarımdan organizasyon şirketi olanlar vardı. Onların işlerinde maskotları görmüştüm. Çok zor bir iş olduğu belliydi. Darüşşafaka’ya dansçı olarak geldim ama maskot açığı vardı. Denedim, çok hoşuma gitti. Maskotluk ve dansı birleştirmek insanların çok ilgisini çekti. Çok zor bir deneyim ama çok eğlenceli tabii ki.

Tekfen ve Daçka ile nasıl tanıştın?

DADO

Sosyal medyadan ve arkadaşlarımızdan dans takımı seçmeleri olduğunu öğrendik ve hemen girmeye karar verdik.


AYDAN

Ben de arkadaşlarımdan duydum bu oluşumu. Koreograf beni tanıyordu ve gösteride yer almam için kendisi ilk maça davet etti. Sonra gerisi geldi.

Daçka’da olmak sana neler kattı? Bu, nasıl bir deneyim ve yolculuk oldu?

DADO

Darüşşafaka Tekfen ailesi, takımı, taraftarı, çalışanları ile çok güzel bir aile. Ben de kendimi bu ailenin bir parçası olarak hissediyorum. Çok güzel deneyimler yaşadım burada. Böyle güçlü bir enerji içinde sahaya çıkmak size çok şey katıyor.


AYDAN

Ben dans hayatım boyunca birçok basketbol maçında dans gösterilerine çıktım, fakat Darüşşafaka Tekfen ailesinin yeri benim için çok özel. Çok güçlü bir taraftar var ve her bir çalışan ailemden biri gibi. O yüzden biz de her zaman kendimizi takımın bir parçası olarak hissettik.

Dado olmak nasıl bir his? Nasıl bir motivasyonla sahaya çıkıyorsun? Sahaya çıktığında neler düşünüyor ve hissediyorsun?

DADO

Dado olmak çok özel bir his. Sahadayken sanki evimdeymişim gibi hissediyorum. Taraftarın enerjisi, o atmosfer insanı çok özel hissettiriyor. Sahaya çıktığımda hissettiğim şey insanları mutlu etme isteği. Dans ettiğimde, insanların yüzündeki tebessümü gördüğümde daha da mutlu oluyorum.

Seyirciyi coşturmakta zorlandığın zamanlar oluyor mu? Böyle durumlarda nasıl bir yol izliyorsun?

Tabii ki zorlandığım anlar oluyor. Bazen maçta geriye düşüyoruz, ortam gergin oluyor. O zamanlarda ortaya daha fazla enerji koymaya ve insanları motive etmeye çalışıyorum. Onlarla iletişim kurmaya çalışıyorum. Ben enerjimi taraftara geçirebilirsem ve taraftar da oyunculara geçirirse, o zaman ortam daha güzel bir hale geliyor.

Maç skorları üstünde nasıl bir etkin olduğunu hissediyorsun?

DADO

Bir takım sadece oyunculardan oluşmuyor. Taraftarın da maçlardaki skora etkisi var bence. Benim o anki enerjimin, taraftarın enerjisinin, oyuncuların motivasyonu üstünde çok büyük etkisi var. Hepsi birbiriyle bağlantılı. Bu nedenle, herkesin üzerine düşeni yapması lazım.

Yaşadığın ilginç bir tecrübeyi paylaşır mısın?

Dado olmanın en güzel yanı, tüm insanlarla, en çok da çocuklarla olan keyifli iletişimim. Çocukların hayal dünyaları o kadar geniş ve o kadar güzel ki… En son maçta yine her zamanki gibi çocuklar etrafıma toplanmışlar ve bana sarılmışlardı. İçlerinden biri, “Dado’yu yiyelimmmmmmmmmmmmm!” diye bağırdı. Sonra birden etrafımı bir sürü çocuk sardı. Kuyruğumu çekenler, sarılanlar, ısıranlar… Görevliler imdadıma yetişti ve ayırmaya geldiler. İtiraf etmek gerekirse, endişe vericiydi ancak bir o kadar da komikti.

Sırada ne var?

DADO

Milli Takım’a seçildiğimiz için çok mutluyum. Önümüzde, ülkemizi temsil edeceğim yarışmalar var. Bu yarışmalardan bazıları Hollanda, Macaristan, Rusya ve Almanya'da. Bir milli sporcu olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. İleride de dans okulumu açmak ve yeni nesil dansçılar yetiştirmek istiyorum. Bu aslında çok ileri bir tarih değil. Eylül ayında Bursa'da ilk okulumuzu açmak istiyoruz. Ben Bursalıyım ve tüm öğrencilerim orada. Bursa'da maalesef dans olanağı pek yok. Ben dans etmek isteyen herkese yardımcı olmak istiyorum. Milli Takım için, Olimpiyatlar icin çocuklar yetiştirmek istiyorum.

AYDAN

Sırada tabii ki çok güzel projeler var. Bunlardan biri dans tiyatrosu. Yurtdışında çok yaygın olan bu tarz gösterileri Türkiye'de de başlatmak istiyoruz. Onun dışında motosikletimle Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu dans turnesi projem var. Çocuklara, imkânı olmayan gençlere her gittiğim ilde ücretsiz ders vereceğim. Bunu da çekip belgesel haline getirmek istiyorum. Ayrıca, Break Dans alanında Olimpiyatlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için bu yönde programlar ve çalışmalar yapıyoruz. Dans her zaman devam edecek.