SOSYAL SORUMLULUK


Bu bahar
Tekfen Filarmoni'ye
"Kim" geldi!

Tekfen Filarmoni, baharı, Güney Koreli genç

ve yetenekli kemancı Bomsori Kim ile karşıladı.

Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki konserler

20 Mart’ta Ankara’da ve 21-22 Mart tarihlerinde

İstanbul’da gerçekleştirildi.

Genç yaşına rağmen pek çok uluslararası ödülün sahibi olan ve dünya klasik müzik camiası tarafından "en parlak ve heyecan verici keman virtüözlerinden biri" olarak tanımlanan Güney Koreli müzisyen Bomsori Kim, Türkiye'deki ilk konserini Tekfen Filarmoni ile verdi. İsmi Korece “Baharın sesi” anlamına gelen Bomsori Kim, Tekfen Filarmoni’nin geleneksel bahar konserlerinde izleyicilere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.


Bugüne kadar dünyanın önde gelen orkestralarıyla birçok prestijli salonda konser veren Bomsori Kim, konserlerde Max Bruch'un Op. 26, Sol Minör 1. Keman Konçertosu'nu seslendirdi. Genç kemancı, 20 Mart'ta Ankara CSO'da, 21 Mart'ta İstanbul Lütfi Kırdar'da, 22 Mart'ta ise Caddebostan Kültür Merkezi’nde müzikseverlerle buluştu. Tekfen Filarmoni ve Bomsori Kim'in dakikalarca ayakta alkışlandığı konserlerde, Tekfen Vakfı da 20. yılı anısına 20 dinleyicisine sürpriz hediyeler armağan etti.


“Bomsori, Korece baharın sesi anlamına gelir. Kemancı Bomsori Kim’in çalışı da aynı bahar gibi, taze, berrak ve güçlü...”

Classical Sonoma


Tekfen Filarmoni’ye büyük onur

Tekfen Filarmoni, İstanbul Müzik Festivali’nin 2019-2022 “Açılış Konseri Orkestrası” oldu. Orkestra ilk açılış konserini, 47. İstanbul Müzik Festivali kapsamında 11 Haziran'da verdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali bu yıl 11-30 Haziran tarihleri arasında klasik müzik tutkunlarını dünyaca ünlü isimlerle buluşturacak. Festivalin programı, 5 Şubat tarihinde yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Aynı toplantıda, Tekfen Filarmoni’nin 2019-2022 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali’nin “Açılış Konseri Orkestrası” olacağı da duyuruldu.


Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, 11 Haziran’da Lütfi Kırdar'daki açılış konserinde 17. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması'nda birincilik ödülü alan 1994 doğumlu Güney Koreli piyanist Seong-Jin Cho'ya eşlik etti. 2015 yılından bu yana Carnegie Hall'dan Amsterdam Concertgebouw'ya prestijli salonların ve Berlin Filarmoni'den St. Petersburg Filarmoni'ye önemli orkestraların konuğu olan; Valery Gergiev'den Esa-Pekka Salonen'e önde gelen şeflerle çalışan ve Simon Rattle'ın “piyanoda bir şair” diye bahsettiği Seong-Jin Cho, Türkiye'de ilk kez dinleyicilerle buluştu.


Tekfen Filarmoni, festival kapsamında ayrıca 17 Haziran'da yine Lütfi Kırdar'da, günümüzün en ünlü viyolonselcilerinden biri olan ve New York Times'ın “yakıcı tekniğe sahip korkusuz bir icracı” olarak tanımladığı Daniel Müller-Schott'u ağırladı.