HABERLER


Tekfen,
Kupa Finali’nde

Tekfen Holding ve Tekfen İnşaat üst yönetimi, kalabalık bir davetli grubuyla birlikte UEFA Avrupa Ligi Kupası final maçını Tekfen’in inşa ettiği Bakû Olimpiyat Stadı’nda izledi. Tekfen yönetimi, Bakû ziyareti sırasında Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR ile önemli bir işbirliğine de imza attı.


29 Mayıs Çarşamba akşamı tüm dünyanın gözleri, iki İngiliz takımı Chelsea ve Arsenal arasında oynanan UEFA Avrupa Ligi Kupası final maçındaydı. Maç, Tekfen İnşaat’ın yapımını üstlendiği ve 24 ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak Şubat 2015’te teslim ettiği Bakû Olimpiyat Stadı’nda oynandı. Büyük bir heyecana sahne olan maçı, Tekfen Holding ve Tekfen İnşaat üst yönetimi, Türkiye’den ve Azerbaycan’dan misafirleriyle birlikte 50 kişilik kalabalık bir kafile olarak izledi.

Stattaki atmosfer, 50 bine yakın seyirciyi adeta büyüledi. Oldukça çekişmeli geçen ilk yarıdan sonra Güney Londra takımı Chelsea, ikinci yarıda 23 dakika içerisinde 4 gole imza atarak Kuzey Londralı rakibi Arsenal’i 4-1 gibi farklı bir skorla mağlup etti. Chelsea’ye kupayı kazandıran golleri Olivier Giroud, Pedro ve Eden Hazard (2) attı. Arsenal’in tek golü ise 69. dakikada Nijeryalı oyuncusu Alex Iwobi'den geldi.


Maçın skoru, Tekfenliler ve misafirleri arasında da iddia konusu oldu. Maç öncesinde düzenlenen "Takımını seç! Bahse gir!” bahsiyle kafiledekilerden skoru tahmin etmeleri istendi. Ne var ki Chelsea'nin Arsenal karşısında elde ettiği farklı sonucu kimse tahmin edemedi. Maç heyecanı Tekfen tribününe de yansırken kimin kazanacağı konusu tatlı çekişmelere sahne oldu. Stadın inşasında çok başarılı bir yönetim gösteren Cem İlgün ile Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Göral Chelsea'yi tutarken, Dori Kiss Kalafat Arsenal'i destekledi.

Azerbaycan'da yatırım için ilk adım


Tekfen heyeti, Bakû’yu ziyareti sırasında, Tekfen İnşaat tarafından yapımı süren Azerbaycan Vergi Bakanlığı Yeni Merkez Binası’nı da ziyaret etti. Aynı zamanda Bakû’da yeni projelere yönelik üst düzey temaslarda bulunan Tekfen yönetimi, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR ile bir mutabakat zaptı imzaladı. Anlaşmaya konu olan işbirliği, üre ve amonyak üretecek yeni bir tesisin Tekfen Taahhüt Grubu şirketleri tarafından anahtar teslim yapımının yanı sıra, tesiste üretilecek ürünlerin Toros Tarım’ın geniş bayi ağı yoluyla Türkiye’de pazarlanması, Toros Tarım’ın Ar-Ge faaliyetleri çerçevesinde katma değer yaratacak yeni ürünlerin geliştirilmesi ve bu ürünlerin uluslararası pazarlara sunulması gibi çok yönlü çalışmaları kapsıyor. Günlük 2.000 ton üre ile 1.200 ton amonyak üretim kapasitesine sahip olacak tesiste, Tekfen Holding’in yatırımcı olarak da belirlenecek bir paya sahip olması öngörülüyor.