HABERLER


TEKFEN İNŞAAT'TAN


Katar’da Dünya Kupası’nın yollarını

Tekfen açıyor

  • Kazakistan’da kazasız 1.650 gün
  • Metal Terzileri İngiltere'de

Al Khor Expressway törenle açıldı

Tekfen İnşaat’ın Katar’da yapımını üstlendiği Al Khor Expressway Projesi’nin ana yol ve üç kavşaktan oluşan bölümü 15 Nisan’da Katar başbakanının da katıldığı bir törenle açıldı. Tekfen İnşaat, 36 ayda bitirilmesi planlanan projeyi söz verdiği tarihten bir yıl önce tamamladı.


Tekfen İnşaat’ın Katar’da inşa ettiği otoyol projelerine 2016 yılında eklenen Al Khor Expressway, sözleşme bedeli itibarıyla Tekfen İnşaat’ın bugüne kadar tek seferde üstlendiği en büyük taahhüt işi olarak özel bir öneme sahip. 34 kilometre uzunluğundaki 5 gidiş ve 5 geliş olmak üzere 10 şeritli otoyolda toplam 10 adet çok katlı kavşak, 8 adet köprü, 15 yaya ve 27 bisiklet tüneli yer alıyor. Otoyol, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın düzenleneceği stadyumları birbirine bağlamakta önemli bir rol üstelenecek.


Toplam 36 ayda tamamlanması planlanan projenin ana yol ve 3 kavşağı, 15 Nisan’da Katar Başbakanı Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al Thani tarafından açıldı. Birçok Katarlı bakan ve üst düzey bürokratın katıldığı törende, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş ile Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçisi Fikret Özer de hazır bulundu. Tekfen adına Grup Şirketler Başkanı Cahit Oklap, Tekfen Holding Baş Danışmanı Ümit Özdemir, Tekfen İnşaat Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Sümer ve proje yöneticileri de törendeki yerlerini aldılar.


Cahit Oklap, 2005 yılından bu yana Katar'da boru hattı, endüstriyel tesis, üstyapı ve otoyollar gibi değişik alanlardaki 10 ayrı projede toplam 4,9 milyar ABD doları tutarında projeye imza attıklarını hatırlatarak, “Bu otoyol 2022 FIFA Dünya Kupası için de kritik bir öneme sahip. Tekfen İnşaat olarak Türk taahhüt sektörünü yurtdışında gururla temsil etmeye devam edeceğiz,” dedi. Al Khor Expressway Projesi’nin tam kapasiteyle 2019 sonunda devreye girmesi planlanıyor.

Kazakistan’da kazasız
1.650 gün


Tekfen İnşaat'ın Kazakistan'da faaliyet gösteren şirketi GATE İnşaat, dünyanın sayılı petrol ve gaz rezervlerinden birine sahip olan Tengiz Petrol ve Gaz Sahası'nda üstlendiği projeleri başarıyla sürdürüyor. Şirket, şu anda, işveren Tengizchevroil'in devasa ölçekli Gelecek Gelişim Projesi yatırım hamlesi kapsamında bölgede üç proje birden yürütüyor.

GATE, söz konusu projelerde, başladığı günden bu yana (1.650 gün) işgünü kayıplı kaza olmaksızın 10 milyon kişisaat çalışma gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı. Projelerde görev alan araçlar da bugüne kadar toplam 20 milyon km yol katetti.

Tekfen İnşaat’ın İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna verdiği önemin bir göstergesi olan bu başarıda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor, kazasız çalışmalarının devamını diliyoruz.

"Metal Terzileri"nden İngiltere açılımı

Tekfen İmalat, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden sonra müşteri portföyüne ilk defa bir Batı Avrupa ülkesini kattı. "Metal Terzileri", Derince fabrikasında, Total’in kuzey doğu İngiltere’deki bir rafinerisi için, 65 ton ağırlığında yüksek basınçlı bir kap imal edecek. Çapı 2,1 metre, yüksekliği 17,9 metre ve boş ağırlığı 65,8 ton olan ekipman, 6,2 cm kalınlığında özel alaşımlı (Cr-Mo) malzemeden imal edilecek. Isıl gerilim giderme işlemine tabi tutulacak ekipmanın dizayn basıncı 83 bar, dizayn sıcaklığı ise 410 C olacak. Söz konusu proje, kalitesini Türkiye'deki ve yurtdışındaki birçok işte kanıtlamış olan Tekfen İmalat’ın sahip olduğu uluslararası yetkinliği gösteriyor.