HABERLER


Tekfen'de bayrak değişimi

27 Mart itibarıyla Tekfen Holding ve Grup Şirketlerinin üst yönetiminde bayrak değişimi yaşandı. Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili’nin Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine atanmasıyla, bu göreve Grubun duayen isimlerinden Cahit Oklap getirildi. Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çelik Kurtoğlu görevinden ayrılırken, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Yıldırım’ın yerine Şevki Acuner Tekfen Holding Yönetim Kurulu’na katıldı.

27 Mart 2019 tarihli Tekfen Holding Olağan Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Toplantıları sonrasında, Tekfen Holding ve Grup Şirketlerinin üst yönetimlerinde bayrak değişimi oldu. Bu kapsamda, 1978 yılından itibaren Tekfen Grup Şirketlerinde çeşitli görevler üstlenip 2013 yılından bu yana Grup Şirketler Başkanlığını yürüten Osman Birgili, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine getirildi. Tekfen Grup Şirketler Başkanlığı görevini ise, 1983 yılından itibaren başta Tekfen İnşaat olmak üzere Grup içerisinde çeşitli görevler üstlenen ve son olarak Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunan Cahit Oklap devraldı. Oklap, bu atama nedeniyle, “36 yıldır ülkemizde ve yurtdışında bulunduğum görevlerde temsil ettiğim Tekfen ailesini, şimdi Grup Şirketler Başkanı olarak temsil etmekten büyük onur ve Tekfen'in kurum değerlerine sahip çıkarak, tecrübeli ekibimizin yanı sıra genç arkadaşlarımla birlikte geleceğe taşımaktan heyecan duyuyorum,” dedi


Yine 27 Mart tarihli Yönetim Kurulu kararıyla, Tekfen Holding bünyesinde yeni oluşturulan Genel Sekreterlik pozisyonuna Gürbüz Alp Kireç atandı. Bayrak değişimi kapsamında ise, daha önce Tekfen Holding bünyesinde Kurumsal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Doç. Dr. Osman Reha Yolalan, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı (CFO) görevine; Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, Taahhüt Grubu'ndan Sorumlu Başkan Yardımcılığına; Tekfen İnşaat Kıdemli Genel Müdür Yardımcılığı yapan Mustafa Şahin Kopuz, Tekfen İnşaat Genel Müdürlüğüne; Finansal Kontrol ve Raporlamadan sorumlu Grup Şirketler Direktörü Hakan Dündar, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Vekilliğine; GATE İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Serhat Pütürgeli de aynı şirkette vekâleten Genel Müdürlük görevine atandı.


Tekfen Holding’in Tarımsal Sanayi Grubu’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Göral ile Strateji, İş Geliştirme ve Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Okçular, görevlerine devam edecek. Üst yönetim yapılanması kapsamında Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkan Yardımcılığı kaldırılırken, Tekfen Gayrimenkul Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğüne vekâleten, aynı şirkette İş Geliştirme, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Emre Ülger atandı.


27 Mart 2019 tarihli Genel Kurul kararı ile, Tekfen Holding Yönetim Kurulu’nda da önemli değişiklikler oldu. Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çelik Kurtoğlu ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Yıldırım görevden ayrılırken, Şevki Acuner Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı.


Tekfen Holding ve Grup Şirketlerinde yaşanan bayrak değişimi, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin tarafından aynı gün bir mesajla tüm Tekfen çalışanlarına duyuruldu. Mesajında, “Ne mutlu bize ki, gerek Yönetim Kurulu’nda gerek Holding ve Grup Şirketlerimizin üst yönetim katında, her biri kendi alanında uzman ve saygın, vizyon sahibi, işine ve kurumuna büyük adanmışlıkla bağlı, birbirinden değerli yöneticiler görevlerinin başına geldiler,” diyen Gigin, “Çok yönlü, dinamik ve aynı zamanda tecrübeli yönetim kadromuzla yarından itibaren geleceği heyecanla ve umutla karşılıyor, dahası onu birlikte inşa etmek için şimdiden sabırsızlanıyorum,” sözleriyle heyecanını dile getirdi.

Cahit Oklap

Tekfen Grup Şirketler Başkanı

1950 Geylan-Kosova (eski Yugoslavya) doğumlu Cahit Oklap, Denizli Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1974 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü'nde lisans, 1979 yılında aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliğinden itibaren ODTÜ'de Araştırma Asistanı olarak çalışan Oklap, profesyonel kariyerine Eylül 1979'da PETKİM Aliağa Kompleksi'nin inşa sürecinde Planlama Mühendisi olarak başladı.


Eylül 1983’te Tekfen İnşaat'a katılan Cahit Oklap, şirketi boru hatları ve otoyol projelerinin icrası için yabancı ortaklarla kurulan birçok ortak girişim ve konsorsiyumda yönetici seviyesinde temsil etti. 1995 yılında, Tekfen Holding'in Almanya'daki iştiraki olan HMB’nin (Hallesche Mitteldeutsche Bau A.G) Genel Müdürlüğüne getirildi. Bu görevi devam etmek üzere, Eylül 2008'de, Tekfen İnşaat'ın Kazakistan ve Almanya operasyonlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.


Cahit Oklap, 2016-2017 yılları arasında Tekfen Holding Strateji, İş Geliştirme ve Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı; 2017-Mart 2019 tarihleri arasında ise Tekfen İnşaat, Tekfen Mühendislik, Tekfen İmalat, Gate İnşaat, Azfen ve Toros Tarım şirketlerinin Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkan Vekilliği ve Başkanlığını yaptı. Halen HMB Genel Müdürlüğü görevini sürdürmekte olan Oklap, Mart 2019 itibarıyla Tekfen Grup Şirketler Başkanlığına atandı.

Mustafa Şahin Kopuz

Tekfen İnşaat Genel Müdürü

1994 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İnşaat Mühendisliği’nden mezun olan Mustafa Şahin Kopuz, 1994 yılında Tekfen İnşaat’ta Saha Mühendisi olarak profesyonel kariyerine başladı. Sonrasında yine Tekfen İnşaat bünyesinde sırasıyla Ekip Şefi (1996-1998), Şantiye Müdürü (1999-2006) ve Proje Müdürü (2007-2015) olarak görev yapan Kopuz, 2016-2018 yılları arasında Yurtiçi Projeler’den sorumlu Genel Müdür Yardımcılığını yürüttü. Ocak 2019’da Türkiye, Irak ve Hazar Bölgesi’ndeki operasyonlardan sorumlu Kıdemli Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilen Mustafa Şahin Kopuz, Mart 2019 itibarıyla Tekfen İnşaat Genel Müdürlüğüne atandı.

Şevki Acuner

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Tekfen Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Şevki Acuner, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nde 1976 yılında, yüksek lisans eğitimini Stockholm Üniversitesi'nde ve daha sonra Montréal Concordia Üniversitesi'nde işletme alanında tamamladı. Kariyerine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda bankacı olarak başlayan Acuner, daha sonra Kanada'da Bank of Montreal ve takiben Royal Bank of Canada bünyesinde değişik ülkelerde görev yaptı.

1996 yılından bu yana Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nda (European Bank for Reconstruction and Development/EBRD) çeşitli görevler icra eden Acuner, 2009 yılında EBRD'nin Türkiye'ye açılımında kilit rol oynadı. 2013 yılına kadar Türkiye'den sorumlu Direktör Vekili olarak İstanbul'da ve 2013 yılından itibaren EBRD'nin Ukrayna'dan sorumlu Direktörü olarak Kiev'de görev aldı. EBRD'nin birçok özsermaye yatırımında bankanın temsilcisi olarak Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini icra etti. Londra'daki iş hayatı boyunca uzun yıllar Birleşik Krallık Türk Bankacılar Birliği (TBA) başkanlığını yürüten Acuner, İstanbul'daki görevinde ise EBRD'nin ülkemizdeki büyümesine önderlik etti.

Ukrayna'da ülkenin ekonomik değişiminin önde gelen destekleyicisi ve iş ve finans dünyasının liderleri arasında yer alan Acuner, Ukrayna Business Ombudsman Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Nomination Commitee Başkanlığı ve American Chamber of Commerce Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.


Ukrayna'da Ukrayna Demir Yolları (UkrZaliznytsia) ve Ukrayna Elektrik İletim Şirketi (UkrEnergo) Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlıkları, Türkiye'de ise Migros ve Anadolu EFES şirketlerinde Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini icra etmekte olan Acuner, Mart 2019 itibarıyla Tekfen Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı.